1. Anasayfa
  2. Güncel

MEB, engelli öğretmen alımı kontenjanını arttırıyor


24 Nisan 2016 tarihinde yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasın MEB 250 engelli öğretmen alımının yapılacağını duyurmuştu. Adayların tepkileri bu sayının artmasına vesile oldu. Sayı 400 – 500 arası olacak. İşte detaylar

MEB 250 ENGELLİ ÖĞRETMEN KONTENJANI VERMİŞTİ

Engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamlarının yapılabilmesi bilindiği üzere EKPSS’ye bağlı. Her 2 yılda bir yapılan sınav sonuçlarına göre atamalar 2 sene içerisinde birden fazla olarak yapılırken MEB engelli öğretmen atamalarını kurumsal olarak yapmakta.

Bu bağlamda MEB daha önce 250 adet engelli öğretmen alımına dair açıklamalarda bulunurken bu sayı engelli öğretmen adaylarınca yetersiz olarak görülmüş ve bu sayının arttırılması için gerek Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ile gerek ise sosyal platformda yapmış oldukları twitter çalışmaları ile tepki ve taleplerini dile getirmişlerdir.

SAYI 400 – 500 OLACAK

Nitekim bu talepler karşılıksız kalmadı ve bugün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuk olduğu bir programda sayı ile ilgili o müjdeli haber engelli öğretmen adaylarına verildi.

Yapılan açıklamada kontenjanın daha önce 250 olarak verildiği, ancak gerek vekillerin talepleri gerek ise Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı ile bu sayının artacağını MEB Bakanı bizzat kendisi ifade etti.

Yılmaz bu sayının 400 – 500 arasında olacağını eklerken, başvuru yapmış olanlar arasından sağlık raporlarının uygun olması, kişinin herhangi bir kamu kuruluşunda çalışıp çalışmama beyanları ile adayın öğretmenlik mesleğini yapabileceklerine dair bir sağlık raporunun alması gerektiğini belirtildi.