Engelli park kartı nasıl alınır
 1. Anasayfa
 2. Sosyal Haklar
Trendlerdeki Yazı

Engelli park kartı nasıl alınır

Engelli park kartı nasıl alınır, engelli araç park kartı başvurusu nasıl yapılır, Engelli otopark kartı nasıl alınır, engelli park kartı için nereye başvurulur, engelli park kartı için istenilen belgeler nelerdir detaylarıyla haberimizde.

Engelli park kartı nasıl alınır?

Engelli Park Kartı, İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile engellilere engellerini gösteren plaka yerine park kartı verilmesi kararı sonucunda ortaya çıkmıştır. Yönetmelik engelli park kartı hakkında usul ve esaslar tamamen Emniyet Genel Müdürlüğüne bırakmıştır. Yönetmeliğin ilgili maddesi aynan şöyledir. “Talep halinde, trafik denetleme kuruluşları tarafından engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere ve gazilere örneği Ek: 47’de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.”

Yapılan bu düzenlemeler sonrasında engellilerin aldıkları araçlarda engellerini gösteren işareti plakaya işletme zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Engelli Park Kartı Belediye, Okul  gibi park alanları ile Özel Sektör İşletmelerine ait park alanlarına engellilerin araçlarını park etmeleri için ayrılmış olan park yerlerini kullanabilmeleri amacıyla geçerli olan karttır.

Engelli Park Kartı İçin Nereye Başvurabilirim?

Engelliler bu karta sahip olabilmek için bağlı oldukları il/ilçelerde Trafik Denetleme Amirlikleri ve Bürolarına başvuru yapmaları gereklidir.

Engelli Park Kartı İçin Gereken Belgeler?

Yalnızca üzerine araç tescil edilmiş engelliler için ;

 • Vesikalık fotoğraf ( 2 Adet)
 • Nüfus cüzdanının aslı ile birlikte fotokopisini
 • Hak sahibi 18 yaşından küçük ise vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kendisi yerine başvuran vekili ise noterden alınan vekaletnamenin aslı ve fotokopisi
 • Vasisi ise ilgili mahkemeden alınan karar aslı ve fotokopisi

H Sınıfı Sürücü Belgesi Sahipleri için ;

 • Vesikalık fotoğraf ( 2 Adet)
 • Ehliyetinin aslı ve fotokopisi
 • Kendisi yerine başvuran vekili ise noterden alınan vekaletnamenin aslı ve fotokopisi
 • Vasisi ise ilgili mahkemeden alınan karar aslı ve fotokopisi

Engelli park kartı nedir,hangi mevzuat ile yürürlüğe girmiştir, engelli park kartı nereden alınır gibi  soruları cevapladıktan sonra en önemli sorulardan birisi de engelliler için ayrılmış park yerlerinin işgalini önlemeye yönelik bir düzenleme var mıdır?

Bu kapsamda yaptığımız araştırmada 5378 Sayılı Engelliler Kanununun 31’inci maddesi buna ilişkin düzenlemeyi içerir.

Madde 31.- 13.10.1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 61 inci maddesinin birinci fıkrasına (n) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent ve ikinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.
(o) Engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde,
(o) bendinin ihlali halinde para cezası iki kat artırılır.” denilmektedir. Böylece engelli park yerlerine engelliler haricinde park etme yasak hale gelmiş ve ceza getirilmiştir.

Yorumlar (2)

 1. Ocak 1, 2020

  Benim çocuğum engelli ama aracım eski ve benim adıma velayeti ane adına ben nasıl yararlanabilrim

 2. Mart 16, 2019

  Benim çocuğum engelli ama aracım eski ve benim adıma velayeti ane adına ben nasıl yararlanabilrim