1. Anasayfa
  2. Güncel

İzmir’de engelliler pazartesi izinli sayılacaklar


Havalardaki sıcaklıkların ani  artışı yaşamı olumsuz yönde etkilerden engellilere izin haberleri de gelmeye başladı. Alınan bilgilere göre bu ildeki engelliler 20 Haziran 2016 günü izinli sayılacaklar.

BU İLDEKİ ENGELLİLER İDARİ İZİNLİ SAYILACAK

Aşırı sıcaklarda yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı bulunanlarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yine ortamdaki nem oranı fazla ise terleyerek vücut ısısı düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da aşırı sıcaklarda terlemeyi etkileyen faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı, beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir

Bu hususları dikkate alan İzmir Valiliği ise bir açıklama yaptı. Açıklamada ;

Pazartesi günü İzmir’de sıcaklığın 41 derece ölçülmesinin beklendiği vurgulanırken vatandaşların sıcak çarpmalarına maruz kalmamaları için başta tüm hastaneler ile sağlık kurumları olmak üzere tüm kurumların gerekli tedbirleri alması istendi.

“MECBUR KALMADIKÇA ÇIKMAYIN”

Bütün kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, vatandaşlardan sıcaklığın en yoğun hissedileceği 10.00 ila 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları da istendi.

KRONİK HASTALIĞI OLAN MEMURA İZİN

“Sıcaklığın 41 derece olması beklenen pazartesi günü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, hamile, kalp damar hastalığı, hipertansiyon, KOAH, diyabet, kanser gibi kronik hastalığı olan kamu görevlileri idari izinli sayılacak” duyurusu da yapıldı.