Ana Sayfa Güncel Engelli Maaşı ve Evde Bakım Ücreti Zamlandı

Engelli Maaşı ve Evde Bakım Ücreti Zamlandı

0
Abone Ol

Asgari ücretin bin 300 liraya çıkması çalışan kesimi mutlu etti. Bu artıştan sonra, engelli maaşı ve evde bakım ücreti alan aileler “Artıştan biz de faydalanabiliyor muyuz?” diye soruyor. Evet. Asgari ücretin artması engelli maaşlarını ve evde bakım ücretini yukarı çekti. Sizleri daha iyi aydınlatabilmek için mevzuatlar çerçevesinde cevap vereyim. Sorular şöyle:

SORU: Babamın rapor oranı yüzde 86. Evde bakım hizmeti için başvurumuzu yaptık. Yeni bağlanacak maaş zamlı mı olacak? Zeynep Aksoy- Çorum

CEVAP: Önce şuna bir açıklık getireyim. Daha bağlanmamış maaş zamlı olmaz. Ancak asgari ücret arttığı için elinize geçecek ücret şöyle. 2016 yılı ilk altı ayı için: 880.69 lira, 2016 yılı ikinci altı ayı için: 924.73 lira, 2017 yılı için ilk altı ay için: 952.47 lira ve 2017 yılı ikinci altı ayı için: 990.57 lira.

FARKLAR BU AY ÖDENİYOR

SORU: Sakatlık oranım yüzde 55. Memura ve işçiye yapılan zamlar aldığımız maaşlara yansır mı? Hayri Şirin-Bartın

CEVAP: Evet. 2022 sayılı yasa kapsamında maaş alan engelliler memur katsayısına göre maaş aldıkları için memura ve işçilere yapılan zam size de yansır. Yılsonuna kadar alacağınız maaş miktarı şu şekilde olacak;

– Sakatlık oranı %40-69 arası olanlar: 979,77 TL (1 aylık miktar 326,59TL)

– Sakatlık oranı yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı ise, 1469.65 TL (Aylık miktar 489,89 lira).

YASA HÜKÜMLERİ UYGULANIYOR

SORU: Rapor oranım yüzde 49. Ayrıca SSK’dan psikiyatri tanısıyla yüzde 25 rapor aldım. Özürlü maaşı alıyorum fakat yetim maaşı almak için raporumla ve dilekçemle başvurdum, olumsuz cevap aldım. Yüzde 60 getireceksin diye diretiyorlar. Ne yapmam gerekiyor? Cevat Kaya-Adana

CEVAP: Değerli okurum. 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı’nın dul ve yetim aylıkları ile ilgili konuları düzenleyen maddeleri 2008 Ekim ayı başından itibaren yürürlükte olan, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 106. maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır. Bu hükümlerin yine aynı Kanunun “5434 sayılı Kanun’a ilişkin geçiş hükümleri” başlıklı geçici 4’üncü maddesi (1) ile uygulandığını görmekteyiz. Yürürlükteki mevzuata göre yetkililer haklı. Yetim aylığı alabilmeniz için rapor oranınızın yüzde 60 olması gerekiyor. / Cemalettin Gürsoy

Kaynak: Millet

Abone Ol