1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelli ve 65 yaş aylığı zamlanıyor


TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” ile memur maaş katsayısı ile çarpılacak aylık gösterge rakamı 1.620’den 2.332’ye çıkarılacak. Böylece engelli ve 65 yaş aylığı alanların aylıkları artırılacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki yasa tasarısı görüşmeleri gece geç saatlere kadar sürerken, Alt Komisyona gönderilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda tasarı ile 65 yas aylığında kapsamın genişletilmesi sağlanacak. Düzenleme ile 1,2 milyon olan ‘engelli ve muhtaç aylığı’ alanların sayısı 1,5 milyona çıkacak. Buna göre, düzenleme ile 1 Ocak 2016-31 Haziran 2016 arasında 1.620 gösterge rakamından 151 lira alan 65 yaşındakilerin maaşı göstergenin yükseltilmesiyle 244 liraya çıkacak. Aynı gösterge üzerinden yüzde 70 altında özrü bulunanlara 2 katı olan 490 lira, yüzde 70 ve üstü özrü bulunanlar ise 3 katı olan 734 lira alacak.

DÜZENLEMEDE ÇELİŞKİ VAR

Ancak, tasarı ile getirilen artışla ilgili bir çelişkiye dikkat çekiliyor. 244 lira civarındaki 65 yaş aylığı artış yapılırken düzenlemede ise “Asgari ücretin net tutarının 3’te birinden az geliri olanlara” deniliyor. Buna göre, asgari ücretin 3’te 1’i 433 lira olduğu için, geliri bu tutardan az olana 244 lira verileceği ortaya çıkıyor. Asgari ücret yaklaşımı geçen yıl getirildi.

Haber Kaynak: Cahit Saraçoğlu – YeniŞafak

ENGELLİ MAAŞI ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

Engelli maaşı yani diğer adıyla 2022 aylığı, sadece engellilere değil yaşlı kişilere de veriliyor. Bu konuda en önemli şartı muhtaçlık durumu oluşturuyor. Engelli maaşı alabilmek için, engelli vatandaşın en az %40 oranında engelinin bulunması gerekiyor. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumları’na bağlı olmamak da aranan bir diğer şart. Muhtaçlık durumunun, kişinin yaşadığı bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Diğer şartlar şu şekilde sıralanıyor;

 

  • 18 yaşından büyük engelli olması ya da 18 yaşından küçük engelli yakını olması
  • Kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimsenin olmaması
  • Nafaka bağlanmamış ya da kanunen bağlanması mümkün olmamak
  • Mahkeme kararıyla bağlanmış herhangi bir gelirinin olmaması
  • Her türlü gelirlerinin toplamının aylık ortalaması, muhtaçlık sınırının altında olması