1. Anasayfa
  2. Güncel

Dört yaşında ilk kez sesle tanıştı


Uşak’ta doğuştan işitme engelli dört yaşındaki Alper Göçmen, kulağına takılan cihaz yardımıyla ilk kez sesle tanıştı.
Uşak’taki özel bir merkezde bir süredir işitme testleri uygulanan işitme engelli Alper Göçmen’e, süren tedavisinin ardından doktor tavsiyesi üzerine işitme cihazı takıldı. Doğuştan gelen engeli nedeniyle bu güne kadar sesi bilmeyen Alper’in, kendisine yönelik hazırlanan cihazla ilk kez sesle tanışmasını muhabirler görüntüledi.

İLK KEZ ANNESİNİN SESİNİ DUYDU

Cihazın kulağına takılmasının ardından çevredeki sesleri algılamaya başlayan Alper, ilk kez duyduğu annesinin sesi karşısında şaşkınlık yaşadı. Bu şaşkınlığı kısa sürede atlatan Alper, daha önce izleme fırsatı bulduğu çizgi filmleri bu kez seslendirilmiş halde görünce dikkatini buraya yöneltti.

EKONOMİK NEDENLERLE ALAMADILAR

Alper’in sese karşı verdiği tepkiler, 4 yıldır bu anı özlemle bekleyen Annesi Kibariye Göçmen’i duygulandırdı. Kibariye Göçmen, doğuştan gelen işitme engeli nedeniyle çocuğunun daha önce hiç ses duymadığını, ekonomik nedenlerle bugüne kadar işitme cihazını taktıramadıklarını belirtti.

UŞAK VALİLİĞİ DESTEK VERDİ

Konunun öğrenilmesinin ardından Uşak Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın destek verdiğini ve bu sayede çocuğuna işitme cihazı takıldığını kaydeden anne Göçmen, oğlunun sesleri algılamaya başladığına tanıklık etmesinin çok önemli bir an olduğunu ifade etti. Çok mutlu olduğunu dile getiren Göçmen, “Devletimizden allah razı olsun. Bir anne için inanılmaz bir duygu. Bundan sonraki süreçte konuşmaya başlaması için gayret edeceğiz” dedi.

Özel İşitme Cihazları Sorumlu Müdürü Mehmet Kurtuluş ise Alper’in yaşadığı kısa süreli şokun normal olduğunu belirtti. Alper’in bu güne kadar yaşamı görsel olarak algıladığını artık sesleri tanıyarak görüntü ve ses bütünlüğünü sağlamamaya başlayacağını ifade eden Kurtuluş, şunları söyledi:

DUYMASI İÇİN HERKES ELİNDEN GELENİ YAPTI

“Alper için önemli bir andı, duyması için herkes elinden geleni yaptı. Şu an cihaz yardımıyla sesleri 125 desibel seviyesine yükselttik. Zamanla taklit ederek konuşmaya başlayacak. Onun için yaşam yeniden başlıyor.”

Hürriyet