1. Anasayfa
  2. Güncel

Sarı şeritler birer birer yok oldu


Toplu taşıma ile seyahat eden görme engellilerin Ankaray istasyonlarında rahat hareket etmelerine olanak tanıyan hissedilebilir sarı şeritler birer birer yok oldu. Duruma tepki gösteren engelliler şeritlerin yenilenmesini talep ediyor.

Başkent’teki cadde ve sokaklarda hissedilebilir sarı şeritlerle ilgili sıkıntılar yaşayan engelliler, aynı problemle raylı toplu taşıma sistemi Ankaray’da da karşılaşıyor. Dikimevi, Kurtuluş, Kolej, Kızılay, Demirtepe, Maltepe, Tandoğan, Beşevevler, Bahçelievler, Emek, AŞTİ olmak üzere 11 duraktan oluşan raylı sisteminin istasyonlarında zamanla yerinden sökülen sarı şeritler yenilenmiyor. Hissedilebilir yüzeylerin kendileri için hayati önem taşıdığını vurgulayan engelli vatandaşlar ise, “Ankara’nın sokaklarında sarı şeridi takip ederek bir yere varmak mümkün değil. En azından toplu taşıma istasyonlarında yönümüzü bulmak istiyoruz. Şeritler yerinden çıkabilir ama neden tamir edilmiyor, anlamıyoruz” diye konuştu.

YAVAŞ YAVAŞ SİLİNECEK

Engelli vatandaşların sokağa çıkmasının önünde ciddi engeller olduğunu savunan Aktif Görme Engelliler Derneği Başkanı Şerafettin Hasanoğlu, “Metro duraklarındaki durum da aynı zihniyetin ürünü” ifadesini kullanarak şunları söyledi:
“Ankaray istasyonlarındaki sarı şeritler tek tek yok oluyor. Bunun olmasının nedeni temizlikte kullanılan araç süpürgelerinin çok güçlü olması. Ayrıca şeritler yapışkanlı olduğu için kendini bir süre sonra bırakıyor. Türkiye’de kullanılan bu bu malzeme yurt dışında 15 yıl önce denendi ve vazgeçildi. Artık ya taş bloklar var ya da navigasyonlarla yön bulunuyor. Bizim yetkilelerden aldığımız bilgi, sarı şeritlerden kopma, kaybolma olsa bile yenileme olmayacağı. Bu durumda şeritler yavaş yavaş silinecek.”

SARI ŞERİDE KIRMIZI ENGEL

Hissedilebilir yüzeylerin uygulayıcısı olan Büyükşehir Belediyesi ana binasının önünde sarı şeridin üzerine koyulan kırmızı halı ise dikkat çekiyor. Düz çizgi olan sarı şeridi takip ederek bina önüne gelen engelli vatandaşlar, nokta nokta olan ve dönülecek yer anlamına gelen kısımın kırmızı halı altında kalması nedeniyle zor anlar yaşıyor.

ENDER BAYKUŞ  – HURRİYET COM TR