1. Anasayfa
  2. Güncel

CHP’nin engellilere ilişkin teklifi kabul edildi


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin zihinsel engelli vatandaşların otomobil edinimlerinde, edinimden önce ödenmesi gereken özel tüketim vergisi ile otomobilin alınmasından sonra her yıl ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisinden muaf tutulmalarını öngören teklifi doğrudan Genel Kurul gündeme alındı.

Meclis Genel Kurulu’nda dün Hamzaçebi’nin Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin İç Tüzük 37’nci maddesine doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önergesi kabul edildi.

Teklif hakkında bilgi veren Hamzaçebi şöyle dedi:

” Zihinsel engelli vatandaşlarımızın otomobil iktisaplarında yani otomobil edinimlerinde, edinimden önce ödenmesi gereken özel tüketim vergisi ile otomobilin alınmasından sonra her yıl ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisinden muaf tutulmalarını öngörmektedir.

Zihinsel engelli vatandaşımız, zihinsel engelli olduğu için onun ulaşım ihtiyacı birlikte oturduğu aile fertleri ya da ona bakmakla yükümlü kişi tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla, zihinsel engelli vatandaşımızın birlikte oturduğu aile ferdinin ya da ona bakmakla yükümlü olan kişinin normal bir otomobil iktisabı, örneğin, bir otomatik vitesli otomobil iktisabı ya da normal vitesli bir otomobil iktisabının özel tüketim vergisinden mutlaka istisna edilmesi gerekmektedir.”