1. Anasayfa
  2. Güncel

#‎EngelsizTürkiye‬ için 30 Kasım Pazar 14.00’da Taksim’e


Her yıl SGK kayıtlarına göre ortalama (Sürekli İş Göremezlik %10’dan fazla kayıp) ikibin civarı işçi engelli kalıyor. Tabi bu durum buzdağının görünen yüzü. Çünkü gerçekler bize her yıl 70 bin işçiinin engelli kaldığını gösteriyor… Engelli örgütleri Pazar günü saat 14.00’da Taksim Meydanı Atatürk Anıtı Önüne davet ediyorlar.

İşte O çağrı Metni ve çağrı metnini imzalayanlar

YA HEPİMİZ ENGELLİYİZ YA HİÇBİRİMİZ! 30 KASIM’DA TAKSİM’DEYİZ!

Bizler bu ülkenin köle gibi çalıştırılan, öldürülen sakat bırakılan işçileri, açlığa ve sefalete terkedilen işsizleri, yaşam alanları, suyu ve toprağı çalınan köylüsüyüz. Sağlığını kaybeden sağlıkçıları, atanamayan eğitimcileri, paralı, niteliksiz ve bilimsel olmayan bir eğitim sistemine mahkum edilmiş milyonlarca öğrencisiyiz. Her gün dövülen, öldürülülen, sakat bırakılan kadınları, sokaklarında, parklarında koşup oynayamayan beton mahallelerde çocukluğunu kaybetmiş milyonlarca çocuğu, geleceği çalınarak cendereye alınmış, esir edilmiş milyonlarca genci ve yaşarken mezara gönderilen yaşlılarıyız. Biz Türkiye’nin çoğunluğunu oluşturan engellenmiş bir halkız.

En temel insanca yaşama hakkımız olan sağlık hizmeti sermayeye kazanç kapısı yapıldı. Hastane kapılarına yığılan hasta ve çaresiz milyonlar her tedavide ve ilaç alımında katkı payı ödenmek zorunda bırakılıyor. “Sağlık Uygulama Tebliği” ile engellilerin medikal ihtiyaçl karşılanmamaya başlandı. Evet biz her geçen gün sağlıga ulaşması daha fazla engellenen SAĞLIK ENGELLİSİ bir halkız.

Devletin “engelli” saydığı toplum kesiminin %65’I okur-yazar dahi değil. Liseyi bitirme oranı %7 ünüversite bitirme oranı %2. Bu yetmezmiş gibi, sayısı bir elin parmağını geçmeyen özel eğitim kurumları kapatılmaya, şehir dışına sürülerek tasfiye edilmeye çalışılıyor. Parası olana özel okul kapısı gösterilirken, olmayanın okulu elinden alındı. Toplumun tüm kesimleri öğrencisi, öğretmeni ve velisiyle eğitim mağduru. Evet biz her geçen gün eğitime ulaşması daha fazla engellenen EĞİTİM ENGELLİSİ bir halkız.

Her gün sermaye daha fazla semirsin diye güvencesiz çalıştırılan onlarca işçi ölüyor, sakat kalıyor, göz gore gore kronik hastalıkların pençesine itiliyor. Üç kuruş paraya köle gibi çalıştırılan milyonlar insanca yaşayamaz ve beslenemez hale getirilerek hastalıktan kırılıyor. Evet biz her geçen gün güvenli çalışma koşullarına ulaşması daha fazla engellenen İNSANCA ÇALIŞMA ENGELLİSİ bir halkız.

Ülkemizin eşsiz doğası ve tüm yerleşmeleri neoliberal yağmaya açılıyor, Kentlerimiz; kaldırımsız, parksız, susuz, oksijensiz, ruhsuz ve umutsuz beton yığınlarına dönüşüyor. Akarsularımız, denizlerimiz, ormanlarımız, tarım alanlarımız, içine doğduğumuz ve bizi yaşatan doğamız, sermayenin kar hırsı için talan edliyor, kirletiliyor. Evet biz her geçen gün yaşam kaynaklarına ulaşması daha fazla engellenen DOĞA ENGELLİSİ bir halkız.

Ülkemiz ve Ortadoğu’da savaş, terör ve işkence yayılıyor, her gün binlerce insan ölüyor, tecavüze uğruyor, sakat bırakılıyor. Ülkemize sığınan milyonlarca göçmen açlık ve sefalete, kölece çalıştırılmaya zorlanıyor. Evet biz her geçen gün barış içinde yaşama iradesi daha fazla engellenen BARIŞ ENGELLİSİ bir halkız.

Kadınlar, çocuklar, engelliler ve LGBTİ’lere yönelen şiddet, taciz ve ayrımcılık her geçen gün artıyor. Toplumun ruhu bin türlü sapıklık ve hurafeyle kirletiliyor, hasta ediliyor. Evet biz her geçen gün eşit ve özgürce yaşaması daha fazla engellenen EŞİTLİK ENGELLİSİ bir halkız.

5378 Sayılı engelliler kanunu yayınlanan yönetmeliklerle kevgire çevrildi. Sağlık kurulu raporu yönetmeliği neredeyse her yıl yeniden düzenleniyor, engellilere rapor verilmesi zorlaştırılarak Türkiye’deki engelli sayısı düşük gösteriliyor. Evde bakım aylığı ve ve sakatlık maaaşı kriterleri ise giderek ağırlaştırılıyor. Sosyal devlet budanıyor. 5378 sayılı engelliler kanunu ile tanınan 7 yıllık erişebilirlik ve ulaşabilirlik sürecince bir çivi dahi çakmayanlar, getirdikleri öteleme ile engellilerin ev hapsini müebbete çevirdiler. Evet bizler Türkiye’nin çoğunluğunu oluşturan engellenmiş bir halkız.

30 Kasım’da Engelsiz Türkiye için…

Biz aşağıda imzası bulunan kişi ve kurumlar, “normal” bir toplumsal düzende sadece fiziksel ve zihinsel olabilecek her türlü farklılığın, bu düzende bir “engel” teşkil ettiğini biliyor ve bunu reddediyoruz.

Bizden kaynaklanmayan bu koşulların, tüm toplumu eşit, özgür ve sağlıklı şartlarda yaşamaktan alıkoyduğunu, engellediğini ve hatta öldürdüğünü düşünüyoruz. Siyasal iktidarlar, insanca yaşam koşullarını sağlayana kadar Dünya Engelliler Günü olan her 3 Aralık haftasında, toplumun, engellenen tüm birey ve kesimleriyle birlikte Taksim’de olacağımızı ilan ediyoruz.

Kurtuluş yok tek başına… Ya hepimiz engelliyiz ya hiç birimiz…

30 Kasım Pazar 14.00’da Taksim’deyiz…

30 Kasım’da ‪#‎EngelsizTürkiye‬ için Taksim’de yapacağımız mitinge katılım çağrısına imza atan kurum ve kuruluşlar her geçen gün artıyor.

Engelli Hakları Forumu

Engelli Hakları Atölyesi

Türkiye Sakatlar Derneği

Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği

Engelli ve Aileleri Dayanışma ve Eğitim Derneği

Şişli İşitme Ve Konuşma Engelliler Derneği

Şişli Engelli Dernekleri Platformu

Diabetliler ve Engelliler Derneği

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği

Umut Işığı Zihinsel Engelliler Otizimlileri Destekleme Derneği

Engelsiz Pedal Derneği

Engelliler Biz Platformu

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği

Boğaziçi Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Sarıyer Ortapedik Engelliler Derneği

Pozitif Özürlüler Eğitim Derneği

Özürlüler Vakfı

Engelli Kadın Derneği

Engelli İnsan Hakları Derneği

İstanbul Özürlüler Spor Kulübü

İstanbul Tabip Odası

İstanbul Eczacı Odası

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu

İstanbul Kent Savunması

Kuzey Ormanları Savunması

Pangea Ekoloji

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

Kamusal Sanat Laboratuarı

LİSTAG (LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu)

LAMBDA İstanbul

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Okuluma Dokunma Koordinasyonu

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

RUSİHAK (Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği)

Politeknik

KESK İstanbul Şubeler Platformu

Anti-Kapitalist Müslümanlar

İlerici Fatih Kadınlar Grubu

enelsizturkiyecagri