1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelliler uyumuyor, uyarıyor!


Engelli Hakları Platformu, 2828 sayılı Evde Bakım Yasası ve 2022 sayılı yaşlılık maaşını düzenleyen yasa değişiklerinin tamamlanması için bir dizi bölgede bugün “Uyumuyoruz, uyarıyoruz” sloganıyla eylem başlattı.

Eylem için İstanbul’da engelliler, saat 12.30’da Taksim Tünel’de toplanarak Galatasaray Lisesi’ne yürüdü. “2022 ve evde bakım yasası değiştirilsin. Engelli ve yaşlıların mağduriyeti son bulsun. Uyumuyoruz uyarıyoruz!” pankartıyla yürüyen engelliler, “2022 neden uçuruldu”, “Yaşlılık sefillik olmamalı”, “Engelli istihdamı arttırılsın” yazılı dövizler taşıdı, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Uyumuyoruz, uyarıyoruz!”, “Ya hepimiz engelliyiz ya hiçbirimiz!” sloganlarını attı.

Galatasaray Lisesi önünde açıklamayı Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Vekili Turan Hançerlioğlu yaptı. Hançerlioğlu, engelliler olarak Türkiye genelinde alanlarda olduklarını vurguladı ve “Sokakta, pazarda, kamusal alanda görülmesi istenmeyen engelliler, yaşlılar ve bakıma muhtaç bireyler olarak devlet eliyle haklarımıza yapılan saldırıyı haykırmak için alanlardayız” dedi.

İç Güvenlik Paketi geçti engellilerin yasası geçmedi!

164 engelli örgütünün hak kayıplarının ortadan kaldırılması için yasa tasarısı hazırladığını hatırlatan Hançerlioğlu, İç Güvenlik Paketi de örtülü ödenek yasası da geçerken tüm partilerin, milletvekillerinin ve bakanlık yetkililerinin kabul ettiği bu teklifin neden hala yasalaşmadığına dikkat çekti.

Hançerlioğlu, siyasi partilere, milletvekillerine ve bakanlık yetkililerine sundukları kanun değişikliğinin gerçekleşmesi için tüm illerde bugün saat 13.00’ten yarın saat 13.00’e kadar uyumama eylemi gerçekleştireceklerini belirtti.

Hançerlioğlu, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda 10-16 Mayıs Engelli Haftası’nda Ankara’ya yürüyüş düzenleyeceklerini kaydetti.

Açıklamanın ardından engelliler, Galatasaray Lisesi önünde nöbet eylemine başladı. Gün içinde çeşitli programlarla eylem devam edecek.