Engelliler maaşlarına zam yapılmamasına tepkili
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelliler maaşlarına zam yapılmamasına tepkili


Engelliler maaşlarına zam yapılmamasına tepkili. Seçim öncesi Emekliler, yaşlılar, köy korucularına zam müjdesi yapılırken engelli maaşlarına zam yapılmaması tepki topladı.

24 Haziran seçimleri öncesi emeklilere, yaşlılık aylığı alanlara şehit yakınlarına, gazilere zam üstüne zam müjdesi verilirken bu verilen müjdelerden nasibini almayan tek kesim engelliler oldu.

SSK, Bağkur, emekli sandığı emeklilerine maaş miktarına bakılmaksızın SGK kapsamında emekli olan her kese Ramazan Bayramı öncesi 1.000 TL Kurban Bayramı öncesi 1.000 TL olmak üzere yılda iki kez ikramiye verilecek

Yaşlılık aylığı alan ve sayıları 600 bini bulan kişilerin 3 er aylık dönemlerde aldıkları ve aylık olarak 260 TL civarında olan yaşlılık aylığına ise neredeyse %100 zam yapılarak aylık 500 TL 3 aylık 1500 TL şeklinde zam yapıldı. Şehit yakınları, gaziler, köy korucuları da bayram ikramiyesinden faydalanacak.

PEKİ AMA ENGELLİLER NEDEN KAPSAM DIŞI BIRAKILDI?

Bilindiği üzere toplumda yaşlılık aylığı olarak bilinen ve sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü kişilere ödenen 65 yaş yaşlılık aylıkları “2022 sayılı kanun” kapsamında sosyal destek amaçlı ödenen bir aylık şeklidir. Aynı kanun kapsamında (2022 sayılı kanun) sosyal güvencesi olmayan muhtaç güçsüz engellilere ve engelli yakınlarına da aylık bağlanmaktadır.

Aynı kanun kapsamında verilen 65 yaş yaşlılık aylıklarına %100 zam yapılırken engellilerin bu zammın dışında tutulması engelliler tarafından tepkiyle karşılandı. Sosyal medya hesaplarımıza ve e-posta adresimize gelen mesajlarda engelliler hükümetin ayrımcılık yaptığı belirten mesajlar yazarak tepkilerini göstermekteler.

ENGELLİLERE MÜJDE ENGELLİLER HAFTASINAMI BIRAKILDI?

Toplumun tüm kesimlerine müjde üstüne müjde yapılırken bu yapılan müjdelerin seçim yatırımı olarak yapıldığı konusunda görüş birliği var. Öte yandan sayıları 10 milyona bulan çok geniş bir kesim olan engellilerin bu kapsamın dışında tutulması real siyaset açısından pek mantıklı bulunmuyor. Kulislerde hükümetin engellilere müjdeyi bilerek vermediği, müjdeyi 10 – 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen engelliler haftasında vereceği söyleniyor. Elbette bu şu aşamada sadece bir iddiadan ibaret. Gerçeğin ne olduğunu bekleyip göreceğiz.