1. Anasayfa
  2. Güncel

Engellilere Ulaşım Kotası TBMM’de


CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin engellilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasına ilişkin yönetmeliğin hükümlerinin hiçe sayarak, engellilere kullanım sınırı getirmesini TBMM gündemine taşıdı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Resmi Gazete’nin ilgili maddelerini hatırlattı. Aydın, ‘Maddelerde, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında ücretsiz veya indirimli yolcu taşıma hizmeti verecek toplu taşıma araçlarının belirlenmesi, toplu taşıma hizmetinin kapsamı ve bu hizmetlerden ücretsiz veya indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esasların tespiti amacıyla düzenlenmiştir.

Toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli yararlanma amacıyla birinci fıkrada belirtilen belgelerin ibraz edilmesi halinde, ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı herhangi bir gerekçeyle engellenemez’ denilmektedir.

Yönetmelik bu kadar açıkken, uygulama kentlerde farklı uygulanmakta ya da uygulanmaktadır. Örneğin Bursa’da engellilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmalarına ilişkin yönetmelik hükümleri hiçe sayılmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yakın dönemde engellilere (Belgeleri ibraz etmelerine rağmen) kullanım sınırı getirilmiştir” sözlerine yer verdi.

ENGELLİLERİ İKİNCİ SINIF GÖREN BELEDİYELER KARŞISINDA HAREKETE GEÇECEK MİSİNİZ?

Erkan Aydın, Bakan İslam’a şu soruları yöneltti:

“Bakanlığınızın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulaması yoruma açık mıdır? Farklı şehirlerde farklı uygulama söz konusu olabilir mi? Bakanlığın kararına rağmen, belediyeler farklı uygulama yapabilir mi? Söz konusu yönetmeliğin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmaması karşısında ne gibi bir işlem yapacaksınız? Engellileri ikinci sınıf gören belediyeler karşısında harekete geçecek misiniz?”

Kaynak:  gercekgundem.com