1. Anasayfa
  2. Güncel

Zihinsel Diyalog engelleri aşacak


Zihinsel Engelliler Federasyonu, zihinsel engelli çocukların problemlerini, yerel yönetimler ve STK’lar ile görüşerek çözüm arayacak. Projenin tek amacı var: Engelli çocukların topluma katılımlarını sağlamak.

Zihinsel Engelliler Federasyonu Genel Başkanı ve Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneği Başkanı Ömer Koç, Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Zihinsel Engelli Hakları Savunuculuğunda STK ve Yerel Yönetim Diyaloğu (Zihinsel Diyalog)” projesini tamamladıklarını açıkladı.
Tamamı zihinsel engelli ailelerinden oluşan komitenin, 7 ay süren sosyal sorumluluk projesinin son toplantısını yaptığını kaydeden Koç, proje sonuçlarını ise şöyle sıraladı:
“Zihinsel engellilerin toplumsal yaşama tam katılımı için farkındalık yaratmak, haklarına sahip çıkılması amacıyla kamuoyu oluşturmak ve yerel yönetim hizmetlerinden yeterince yararlanmalarının önünü açmak amaçlarıyla, Ankara başta olmak üzere Mersin, Edirne ve Ağrı’da konferanslar düzenledik. Bu konferanslarla zihinsel engellilerin yerel yönetim hizmetlerinden en üst düzeyle yararlanmalarının sağlanması için, yerel yönetim yöneticileri ile yararlı görüşmeler yaptık. Konferans düzenlediğimiz illerdeki engellilere hizmet eden STÖ’lerle, yerel yönetimleri buluşturup bir diyalog ağı oluşturduk.

YÖNETİCİLERİ BİLGİLENDİRDİK

Engelliliğin başlıca sebeplerinden olan yakın akraba evlilikleri ile kalıtsal hastalık taşıyan ve evlenen gençlerin, evlilik akitlerinin yapıldığı yerel yönetimlerce işin başında bilgilendirilerek, yeni engelli doğumlarının önlenmesi konularında, yerel yöneticilerin alacağı önlemler konusunda yerel yöneticileri bilgilendirdik. Hiçbir sosyal hayatı olmayan engelli ailelerinin nefes almalarını sağlayacak, gerektiği zamanlarda engelli çocuklarını 3-5 saatliğine emanet edebilecekleri, Gündüz Engelli Bakım ve Reha Evlerinin kurulması yönünde, yerel yöneticilere telkin ve tavsiyelerde bulunduk.”

hurriyet com tr