1. Anasayfa
  2. Güncel

TBMM’nin Engelli Vekilleri


Seçim sonuçları TBMM’de çok renkli, çok sesli bir yelpazede çeşitli kesimlere, dezavantajlı gruplara temsil olanağı sağladı.

Seçim sonuçları TBMM’de çok renkli, çok sesli bir yelpazede çeşitli kesimlere, dezavantajlı gruplara temsil olanağı sağladı. Kadın milletvekili sayısı artarken; Ermeni, Ezidi, Süryani ve Roman milletvekilleri parlamentoya girdi. CHP’den Selina Doğan, Zeynep Altıok, Selin Sayek Böke; HDP’den eş genel başkan Figen Yüksekdağ, Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan parlamentoya yeni giren kadınlar oldu. CHP İzmir milletvekili seçilen Özcan Purçu “ilk Roman” milletvekili, eski Avrupa Parlamentosu milletvekili, HDP’li Feleknaz Uca da ilk “Ezidi” milletvekili olacak.

TBMM’de yeni dönemde frklı inanç, köken ve aidiyetleri olan birçok yeni isim yer alıyor. Yeni TBMM ile ilgili bazı notlar şöyle:

CHP’li kadınlar: CHP’nin milletvekili aday listesinde, 16 seçim çevresinde kadınlar ilk sırada yer aldı. Toplamda 104 kadın aday gösterildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, bu dönem de TBMM’de. Ermeni aday Selina Doğan, İstanbul 2. Bölgeden milletvekili seçildi. İzmir’de genel başkan yardımcısı, ekonomist Selin Sayek Böke, Sivas katliamında katledilen şair Metin Altınok’un kızı Zeynep Altıok, Adana’da Elif Doğan Türkmen, Afyonkarahisar’da Burcu Kayıkçı, Ankara’da Şenal Sarıhan, Denizli’de Melike Basmacı, Eskişehir’de Gaye Usluer TBMM’ye yeni giren isimler oldu.

HDP’li kadınlar: Leyla Zana, bu seçimlerde Ağrı’dan milletvekili seçildi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Dilek Öcalan, Hüda Kaya, Feleknaz Uca HDP listesinden parlamentoya giren yeni isimler oldu.

AKP’den 40 kadın: AKP listelerinde 99 kadın adaya yer vermişti. 40 kadın milletvekili seçildi. Seçilenlerin 19’unun türbanlı olduğuna dikkat çekildi. 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilen ve TBMM’de and içme törenine türbanlı gelmesi olay yaratan Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı ile türban için AİHM’ye dava açan Leyla Şahin TBMM’ye giren yeni AKP’li isimler arasında yer alıyor.

Ermeni milletvekilleri: CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, HDP İstabul Milletvekili Garo Paylan parlamentodaki Ermeni milletvekilleri oldu.

TBMM’de ilk Roman vekil: TBMM’de bu dönem ilk kez bir Roman milletvekili olacak. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, TBMM’de Romanların sesi olacak.

Ezidi, Süryani vekiller: TBMM’de geçen dönem ilk süryani milletvekil seçilen Erol Dora, bu dönem yeniden seçildi. Eski Avrupa Parlamentosu milletvekili, Birleşik Avrupa Solu/Kuzeyli Yeşil Solu üyesi Feleknaz Uca da, parlamentodaki ilk “Ezidi” milletvekili olacak.

Engelli vekiller: CHP’li Şavak Pavey ve AKP’nin fiziksel engelli milletvekili Mehmet Doğan Kubat bu dönem yeniden seçildi. AKP Bursa adayı Bennur Karaburun da parlamentoya girdi. Eşcinsel aday seçilemedi: HDP Eskişehir’de 6. sırada eşcinsel aday göstermişti. Barış Sulu seçilemedi.

Dilek Öcalan’ın seçilmesiyle birlikte TBMM’de “Sayın Öcalan” dönemi de başlıyor. Böylece yıllarca Abdullah Öcalan’a “Sayın Öcalan” denildiği için açılan davalar gözönüne alındığında bizzat TBMM kürsüsünden “Sayın Öcalan” hitabı duyulmaya başlanacak.

 Cumhuriyet