Bakan Derya Yanık’tan Engellilere Atama Müjdesi
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Bakan Derya Yanık’tan Engellilere Atama Müjdesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kamuda engelli istihdamına yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık “2021 yılının sonunda veya 2022 yılı başında engelli atamalarını da yapmak istiyoruz” dedi.

Bakan Derya Yanık yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Engellilerimizden, en son Ocak 2020’de kamuda engelli istihdamını, atamalarını yapmıştık. Araya maalesef uzun bir pandemi dönemi girdi. Şimdi tekrar kamu kurum ve kuruluşlarımızdan engelli ihtiyacı için ihtiyaç kotalarını topluyor ve eğer yeterli sayıya ulaşırsak 2021 yılının sonunda veya 2022 yılı başında engelli atamalarını da yapmak istiyoruz. Engelli yurttaşlarımız, sıklıkla bizim bakanlığımızdan atama yönündeki taleplerini doğal olarak bizden istiyorlar. Ama bizim buradaki fonksiyonumuz, bir koordinasyon fonksiyonu. Bunu da paylaşmak isterim. ”

Salgın nedeniyle engelli atamalarına ara verildiğini hatırlatan Bakan Yanık şöyle dedi:

“Biz hiçbir kamu kuruluşuna, sana şu kadar engelli ataması yapıyorum. Sana bu kadar personel gönderiyorum deme hakkına sahip değiliz. Biz ihtiyaç kotalarını topluyor, daha sonra atamayı gerçekleştiriyoruz. Ama engelli vatandaşlarımız adına, onların bir temsilcisi olarak, onların haklarını savunan bir bakanlık olarak kamu kuruluşlarımızı olabildiği kadar çok engelli istihdamı noktasında da teşvik etmeye, onlara ricada bulunmaya çalışıyoruz. Bunu da sizin vasıtanızla bir müjde sayılabilir mi? Bilmiyorum ama bir Haber olarak paylaşmış olayım.”