1. Anasayfa
  2. Güncel

SGK ödenekli uzun yürüme ortezi yaptırmak


Eğer Sosyal güvenliğiniz var ise SGK dan uzun yürüme cihazı parası alabilirsiniz. Yandaki gibi Karbon ve titanium bir cihazın maliyeti 2500 Euro. Ama 2100 TL ye de daha düşük maliyetli bir cihaz yaptırabilirsiniz.

Engelli birey SGK dan cihaz yardımı alabilmesi için ne yapmalı ?

1- Öncelikle bir ortopedi firmasına gidin ve ihtiyacınıza uygun cihazı yaptırmak isteğinizi belirtin.

2- Ortopedi firması görevlisi sizinle birlikte devlet hastanesine giderek RAPOR ve REÇETE yazdırmanızı sağlayacaktır. Bu işi kendiniz yapmak istiyorsanız. Devlet hastanesi ortopedi bölümüne gidin ve Ortez ihtiyacınız olduğunu ve SGK dan yardım almak için RAPOR ve REÇETE gerektiğini söyleyin. Sizin durumunu doktorlar inceleyecek ve önce reçetenizi yazacaklar, sonra bu reçeteye uygun bir RAPOR hazırlayacaklar. Hazırlana bu RAPOR u kendinizi garantiye almanız için 3 UZMAN DOKTOR imzalayacak ve sonra BAŞHEKİM onayı aldıktan sonra hastanede işiniz kalmıyor.

3- RAPOR ve REÇETEYİ alıp ortopediye götürün, Ortopedi görevlisine NOTER den vekaletname verin (belge ortopedi tarafından size verilecek, bu belge ile noter e gidin 50 TL karşılığında bu vekaletnameyi çıkartın ve ortopediye teslim edin). Bu vekaletname SGK dan cihaz parasını almak için siz uğraşmayıp , ortopedi firmasının uğraşması için veriyorsunuz.

4- Diyelimki cihazı ortopedist 2100 TL ye yapıyor. Devlet bunun 1150 TL sini ödüyor ise kalan miktarı cepten ödemeniz gerekiyor.