1. Anasayfa
  2. Güncel

100 Bin Engelliye Maaş Müjdesi!


Türkiye’de 8.5 milyon engelli yaşıyor. Engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına birçok yasa, yönetmelik, tebliğ, özelge ve kanun hükmünde kararname çıkarıldı. Ancak mevzuattaki amir hükümlere rağmen devreye yine bürokrasi girdi. Kazanılmış haklar yasal olmayan yollardan bir şekilde gasp edildi. Çok değil, bundan sadece 4 ay önce “1 milyon engelliye maaş şoku” başlıklı yazımızda çok önemli bir konuya dikkat çekmiş ve şunları söylemiştik: “1 milyon 200 bin engelli ve yaşlı devletten yardım alıyor. Ne yazık ki, 25 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle engelli maaşı bağlama kriteri hesaplanırken sosyal yardım alanların ailesinin geliri ve mal varlıkları da dikkate alındı. Bu saçma düzenlemeyle tam yaklaşık 100 bin engellinin maaşı kesilmişti. Üstelik engelli maaşı olan bu kişiler ‘yersiz ödeme’ kılıfıyla fahiş faizle borçlandırılmıştı. Bu durum binlerce engelliyi zor durumda bırakacak”

MAAŞLAR YENİDEN…

Hükümet bu konuda geri adım atmadı. Yani yaptığı hatayı düzeltmek gibi bir çaba içine girmedi.

Engellilerin çığlığını CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca duydu. Yaşlı ve engellilerin aylıklarının kesilmesine neden olan 2022 Sayılı Kanun’da değişiklik yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi verdi. Karaca, “Teklifin yasalaşması halinde aylık hane geliri 300 liranın üzerinde olduğu için maaşı kesilen engelli ve yaşlıların maaşının yeniden bağlanacak” dedi.

Karaca, “Asgari ücretin altında geliri olan muhtaç kişilere verilen para maaş değil, yardımdır. Bir yıl önce yapılan düzenlemeyle hane başına gelir hesabına göre 300 liranın üzerinde geliri olan engelli ve yaşlıların aylıkları kesildi. Bu durum Türkiye gerçekleriyle örtüşmüyor. TBMM’ye sunduğum kanun teklifiyle, kanun kapsamındaki yaşlıların ve engellilerin aleyhine işleyen uygulamaya son verilecek. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız sadaka değil hak ettiğini alacak” dedi.

Mecliste bulunan 3 engelli vekilden bu konuda bir ses çıkmazken, engelli hakları konusundaki duyarlılığından ötürü vekilimiz Gülizar Biçer Karaca teşekkür ediyoruz.

GÖRME ENGELLİ RUS AŞÇILAR TÜRK YEMEKLERİ İÇİN TER DÖKTÜ

Rusya’da Türk-Rus Kültür Merkezi, Devlet Duması, Rusya Federal Gençlik Ajansı, Rusya Toplumsal Odası, Rusya Görme Engelliler Derneği ve Rusya Ressamlar Akademisi tarafından “Parmak uçlarında şark lezzeti” yemek yapma yarışı düzenlendi.

Yarışmaya Rusya’nın 26 farklı bölgesinden gelen görme engelliler katıldı. Finale kalan 15 kişi Rus ve Türk yemekleri yapmak için ter döktü. Eşit şartlarda yarışmaları için gözleri siyah bantla kapatılan görme engelli gençler birincilik için kıyasıya rekabet etti. Jüri başkanlığını Türk mutfağını dünyaya tanıtan Ömür Akkor yaparken, üyeler arasında ünlü Rus mutfak uzmanları Deniz Perevoz, Maksim Sırnikov ve Rus 1. Kanal mutfak programı sunucusu Anton Arens yer aldı. Biz de Türk mutfağından örnekler sunarak adımızdan söz ettiren Jüri Başkanı Ömür Akkor ve görme engelli Rus kardeşlerimizi gönülden tebrik ediyoruz…

Cemalettin Gürsoy /  Millet

http://www.millet.com.tr/chpden-100-bin-engelliye-maas-mujdesi-yazisi-1274330