1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelli Memur Adayları Kadro Bekliyor


Günümüzde engellilerin en büyük sorunlarından birisinin “istihdam” sorunu olduğu bilinen bir gerçektir. Engelli vatandaşların istihdam sorunlarının giderilmesi amacı ile 07.02.2014 tarih, 28906 sayı ve 2014/5780 karar sayısı ile “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” resmi gazetede yayımlanmış ve engellilerin istihdamının kolaylaştırılması hedef alınmıştır. Ancak gelinen süreç göstermektedir ki, engellilerin istihdamı ile ilgili kaydadeğer bir çalışma yapılmamakta, var olan çalışmalarla ilgili de hiç bir açıklamalarda bulunulmamaktadır. Hal böyle olunca da engelli olarak çalışmak, sosyal hayatta yerini almak isteyen engelliler, kamuda kendilerine yer bulabilmek ve kamuda ‘kanunu hakları olan’ istihdamlarını sağlayabilmek adına kendileri uğraş vermektedir. Her yıl yapılacak alımlar önce kadro mücadelesine girişmek zorunda kalıyorlar.

DEVLET PERSONEL BAŞKANI KUMBUZOĞLU; ‘ENGELLİ MEMUR ALIMLARI 2015’İN İLK 3AYI İÇİNDE YAPILACAK’

Bu konudaki en somut örnek geçtiğimiz ay 14.11.2014 tarih saat 10:30 da engelli memur adayları adına öncülük ve sözcülük yapan Murat ÖZTÜRK ve beraberindeki 25 kişilik bir heyet Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali KUMBUZOĞLU ile görüşme yapmış ve sorunlarını dile getirmeye çalışmışlardır. Yapılan karşılıklı istişare de engelli memur adaylarının sorunları dile getirilmiş, Başkan KUMBUZOĞLU tarafından da ‘2015 yılının ilk 3 ayı içerisinde engelli memur alımlarının yapılacağı ve engelli memur kadrolarındaki mevcut olan ‘nitelik’sıkıntısının 2015 yılının ilk atamasında giderileceği ‘ sözü alınmıştır. Başkan KUMBUZOĞLU tarafından verilen sözlerden birisi de ‘kamuda bulunan 25 bin engelli memur açığı kontenjanının doldurulacak’olmasıdır.

AK PARTİ GENEL MERKEZ ENGELLİ KOORDİNASYON BAŞKANI MUHAMMED MURTA ZAYETİŞ; ‘ENGELLİLERİN NİTELİKLİ KADRO SIKINTISI SORUNU 2015’İN İLK ATAMASINDA ÇÖZÜLECEK’

Ayrıca; tüm dünyada kutlanılan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli memur adayları, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’dan kendileri için müjde niteliğinde olan ‘kadro’ sözünü duymak istemiş iseler de maalesef herhangi bir sonuç alamamışlardır. Bu bağlamda yine kendi uğraşlarıyla, ilgili bakan ve bakanlıklarla görüşme çabası içerisinde bulunan engelli memur adayları AK Parti Genel Merkezi Engelli Koordinasyon Başkanı Sayın Muhammed Murtaza YETİŞ ile 10.10.2014 tarihinde görüşme sağlamışlar ve ‘engellilerin istihdam sorunlarının doğrulandığı, istihdamlarının sağlanması için gereken çalışmaların yapılmaya devam edildiği ayrıca DPB tarafından da dile getirilen engelli kadrolarındaki nitelik sıkıntısının giderilmesi için çalışmalar yapıldığı’ sözü Başkan Muhammed Murtaza YETİŞ tarafından da dile getirilmiştir.

Ancak engelli bireylerin kendi çabaları ve uğraşları ile yapılan görüşmeler sonrasında da gerek engelli memur adaylarının istihdamı ve kamuda açık olan 25 bin engelli memur kontenjanı hakkında resmi bir açıklamanın yapılmaması gerek ise engelli memur adayları için 2015 yılında yapılması düşünülen ilk atama sayısının kaç olacağı konusundaki belirsizlikler engelli memur adaylarını çaresizliğe ve umutsuzluğa sürüklemektedir.

Engelli memur alımları ile ilgili yaşanılan bu belirsizliklerin devamı ve atama sayısı ile ilgili resmi bir açıklamanın yapılmaması halinde ise geçtiğimiz yıllarda yaşanılan ve açlık grevi ile sonuçlanan çeşitli eylemlerin engelli memur adaylarınca tekrardan yapılabileceği hususu göz önünde bulundurulmalı ve yaşanabilecek olası bu tür olumsuzluklara mahal verilmemesi için engellilerin kadro sayısının yeterlilik düzeyinde sağlanarak konu hakkında kamuoyu açıklaması yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan bu açıklamalar tüm engelli memur adaylarınınortak beklentisi ve isteğidir.

engellilersitesi.com