Evde Bakım Parası için SHÇEK’i dava edebilirsiniz
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Evde Bakım Parası için SHÇEK’i dava edebilirsiniz

Evde bakım parası uygulamasında yasal mevzuat ile ikincil mevzuat uyumsuz olduğundan bir çok kişi hak sahibi olduğu halde alması gereken parayı alamıyor. Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, alitezel.com isimli kendine ait sitesinden yazdığı yazıda Sağlık kurulundan alınan rapor ile geliri belirli bir gelirin altında olanların evde bakım parası alabildiklerini ancak yönetmelikte bütün ailenin gelirine bakıldığı için bir çoklarının yasanın tanıdığı evde bakım paralarını alamadıklarını yazdı.

Ali tezel sitesinde kendisine gelen bir soru üzerinden verdiği yanıtta Bu durumda olanların Evde bakım parası için SHÇEK’i dava edebileceklerini yazdı.

işte Ali Tezel’in alitezel.com üzerinden evde bakım parasını yönetmelik nedeni ile alamayanlara yol gösterdiği yazısından ilgili bölüm:

Avrupa Birliği uyum yasaları gereğince çıkartılan bu hak için AB’ye yükümlülüğün yerine getirildiği bildirilmiş ama sonrasında iş millete para vermeye gelince yönetmelik ile halka verildi denilen bu hak geri alınmıştır. Bu durumda sadece AB değil milletle de alay edilmiştir.

Özürlü aileleri, özürlü bir çocuğa sahip olmanın manevi yüküne ilaveten, vicdani nedenlerle özürlünün evde bakımını yapıyor diye adeta cezalandırılmaktadır. Kanunen bakmak zorunda olmadıkları özürlü evlatlarına vicdanen bakan ailelerin, gelirlerinin olmasını suçmuş gibi değerlendiren ve açıkça yasaya da aykırı olan Yönetmelik bir an önce düzeltilerek, özürlü ailelerinin mağduriyetleri giderilmelidir.

İsteyenler dava edebilir

SHÇEK il veya ilçe müdürlüklerine yaptıkları evde bakım ücreti parası bu sebeple reddedilenler isterlerse konuyu mahkemelere taşıyabilirler. Açacakları dava ile de evde bakı parasını söke söke de alırlar. Sizin de 12 yaşındaki çocuğunuzun hiçbir geliri yok ve bu çocuğun geçindirmekle-bakmakla mükellef olduğu kişi olmadığına göre size de yasa dışı uygulama yapılmış. Dava etmenizi tavsiye ederim.

Ali Tezel’in yazısını aşağıda yer alan baglantıdan okuyabilirsiniz?

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=4157

engelliler.net.tr