1. Anasayfa
  2. Güncel

Ne Kadar Engelli Memur Alınacak?


Devlet Personel Başkanlığı yaptığı açıklamayla EKPSS sınavı kapsamında bin 950 engelli memur alınacağını açıkladı.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Başbakan Ahmet Davutoğlu Aralık ayında Engellilere verdiği memurluk sözünü tuttuğunu ve kamu kurum ve kuruluşlarınca alınacak engelli memur alımı için Devlet Personel Başkanlığına talimat verdiğini açıkladı. Yapılan açıklama da ayrıca engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Günü kutlandı.

Devlet Personel Başkanlığı alınacak memurların 657 sayılı yasa kapsamında alınacağını açıkladı. Tercih kılavuzunda yayınlanmak üzere Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezine gönderilen kontenjanlarda bin 950 engelli aday memurun İlköğretim/Ortaokul/İlkokul Eğitim düzeyinde 210,Ortaöğretim düzeyinde 1,549, Ön lisans Eğitim düzeyinden 126,Lisans Eğitim düzeyinde 65 olarak tercih kılavuzlarında ki yerini aldı.

Belirlenen kadrolar ile ilgili resmi bilgiler EKPSS/Kura Tercih Bilgi sistemi ve Devlet Personel Başkanlığı internet sitesinde yerini aldı. Adayların başvuru maratonu ise 4–11 Arlık 2015 tarihleri arasında başlayacak ve adaylar başvurularını Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi başkanlığı tarafından www.osym.gov.tr adresinden alacak. Adayların başvuruları neticesinde yerleştirme ve kura işlemleri ise 16 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşecek. Devlet Personel Başkanlığının Başbakanlıkla yaptığı ortak çalışma neticesinde gerçekleşen memur alımı engelli vatandaşlarımızı memnun etti. Engelliler yaptığı açıklama da bu habere çok sevindiklerini ve bu haberin Dünya Engelliler Gününde verilmesinin kendilerini memnun ettiğini ve en mutlu Dünya Engelliler Gününü kutlayacaklarını belirtti.