1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelli aylığını kimler, hangi miktarda alabilir?


Engelli aylıklarını kimler alabilir, engelli aylıklarını kimler hangi miktarlarda alabilir, 2014 engelli aylıkları miktarı ve kimler engelli aylığı almaya hak kazanabilir.

Merhaba değerli engellilerweb.com ziyaretçileri bu yazımda sizlere engelli aylığı kimler alabilir ve kimler hangi miktarda engelli aylığı alabilir hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Bildiğiniz gibi sosyal devlet olmanın en önemli göstergelerinden birisi devletin yurttaşlarına verdiği sosyal haklardır, bizim ülkemiz de ne yazık ki henüz batı ile aynı düzeyde olmasak da Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının da birçok sosyal hakkı mevcuttur.

Esas konumuza dönecek olursak, engelli aylığını kimler, hangi miktarlar da alabilmektedir. Bunu dört gruba ayırarak anlatmaya çalışacağım.

1- Engel oranı % 70 ve üzerinde olan ve 18 yaşını dolduran engelliler 3 ayda bir; 1.210 TL (2014 yılı için geçerli )

2- Engel oranı % 40 ile % 69 arasında olan ve 18 yaşını doldurmuş bulunan engelliler 3 ayda bir: 846 TL (2014 yılı için)

3- Kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlara 3 ayda bir; 846 TL (2014 yılı için)

4- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklara, aylık ya da gelirleri engellilik derecelerine göre alabilecekleri engelli aylığı tutarından düşük olanların ilgili kuruma müracaatta bulunmaları suretiyle aradaki fark tamamlanarak ödeme yapılır.

Bu haberimiz de kimlerin engelli aylığı alabileceğini ve bu engelli aylıklarının miktarlarını anlattık.  E-devlet şifresi ile engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır haberimizi de okumanızı öneririm…