1. Anasayfa
  2. Güncel

Sokaklar da Engelli Yurttaşlarımızın Durumu


Engelli yurttaşlarımız ülkemiz de birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyor. Engelli yurttaşlarımızın hayatın içerisinde yer almaları için birçok iyileştirmeler yapılmış olsa da ne yazık ki yeterli olmuyor. Engelli yurttaşlarımız için yapılacakların, onları iş yaşamına, normal gündelik hayata katılmaları için yapılacak çalışmaların Toplum, Üniversiteler, hükümet, sosyal kurumlar, Özel sektör, Belediyeler, engelli yurttaşlarımızın dernekleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından ortak projelendirilip yapılması gerekmekte.

Ülkemiz de engelli yurttaşlarımız günlük yaşama ve iş hayata dahil edilmeleri için, hayatın bir çok alanında düzenleme yapılması ve topluma bu bilincin kamu spotları ile, okullar da ek dersler ile verilmesi gerekmektedir. Sokakta öyle ilginç örnekler ile karşılaşıyoruz ki, deyim yerinde ise sırf yaptı desinler diye yapılmış binlerce örnek var;

Örneğin yurdumuzun her hangi bir köşesinde binlerce örneği ile karşılaştığımız araçların kaldırımları işgal etmesi meselesi var. Belediye kaldırımlara tekerlekli sandalye kullananların kaldırımları rahat kullanabilmeleri için rampa yapmış, fakat sorumsuz araç sahipleri araçlarını getirip kaldırım ortasına bırakıp, gitmişler. Tekerli sandalyesi ile kaldırımın o kısmına kadar gelen yurttaşımızın ilerleyebilmesi için yola inmesi gerekiyor. Yurttaşımız geri dönüp, kaldırımda ki rampadan yola iniyor ve yolda ilerlemek ve araçların ona çarpması riskini almak zorunda kalıyor.

Yukarı da anlattığımız örnek toplum olarak yurttaşlarımızın sorumsuzluğu, bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz de. Sadece toplum olarak değil, Belediye, devlet, çeşitli kamu kuruluşları, özel sektör yani kısacası ülke olarak bu konuda hiç de iyi bir sınav vermiyoruz.
Türkiye de engelli olmanın zorluklarını sitemiz de yer alan birçok haberimiz ile paylaştık, internette şöyle kısa bir arama yaparsanız on binlerce kez yazıldığını, paylaşıldığını göreceksiniz. Birçok kişi hayatında yaşadığı sıkıntıları dile getirdi, fakat hala günümüzde bireyin ve toplumun ve teknolojinin bu derece gelişmiş olmasına rağmen yollar, kaldırımlar, sokaklar tekerlekli sandalye kullanan yurttaşlarımızı için hala ne yazık ki hala büyük bir sorun.

Eminim yazılmasından, okunmasın dahi sıkıldık artık, çeşitli yerlerde yurttaşlarımız bu şikayetlerini dile getiriyorlar, engelli yurttaşlarımızın dernekleri, sivil örgütleri sıkıntılarını anlatıyorlar, Biz haberciler yurttaşlarımızın sesini duymak için bunları haberleştiriyor, topluma ve dolayısıyla yetkililere duyurmaya çalışıyoruz ama gerçek olan küçük bir takım değişiklikler dışında değişen bir şey olmuyor.
kaldırım-isgali

Değerli engellilerweb.com ziyaretçileri, bu ve benzeri sorunları sadece engelli yurttaşlarımızın değil, tüm toplumun sorunu olarak görmek ve bilmek lazım. Modern bir toplum olmanın gereğidir bu. Yetkilere, Belediyelere ilgili kim var ise yaşadığımız kentte, mahallede bu tarz sorunları yetkili ve ilgili kurumlara taşıyalım, çözüm bulmaları konusunda onları ikna edelim. Toplum olarak ne kadar duyarı olur ve bunu yansıtırsak engelli yurttaşlarımızın da o derece yaşama dâhil olmalarına yardımcı olmuş oluruz.

Bütün mesele burada yazılması anlatılması belki bir noktaya kadar etkili olup gerçekleri yansıtabiliyordur. Fakat birde bunu canlı yaşamak olayın ne kadar ciddi olduğunu gösterir ki bu noktada 2 yıl önce çekilmiş olsa da bugün izlediğim bir videoyu güncelliğinden dolayı sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Umuyorum ki bundan sonra toplum olarak engelli veya değil, tüm yurttaşlarımız, ilgili kurumlarımız, Hükümet, Belediyeler ve sivil toplum örgütlerimiz çok daha fazla hassasiyet gösterirler.
Video Tekerlekli sandalye kullanan insanın nelerle uğraştığını gözler önüne seriyor. Hala bu cadde ve sokaklardaki düzensizliklerin insanı dışarı çıkmaya illallah ettirecek boyuttaki halleri nedir?

İşte Ne yazık ki ülkemiz gerçeği