Engelli araç alımına Maliye Bakanlığından kısıtlama getiriliyor
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelli araç alımına Maliye Bakanlığından kısıtlama getiriliyor

Engelli araç alımına Maliye Bakanlığından kısıtlama getiriliyor. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanıp TBMM’ye sevk edilen kanun tasarısında engellilere sağlanan ÖTV muafiyetine ilişkin kısıtlama getiriliyor.

Daha öncede Ak Parti’ye yakın gazeteci Ergün Yıldırım Twitter üzerinden yaptığı açıklamada engelli araç alımında suiistimallerin yaşandığını belirterek bu konuda kısıtlama getirilmesini istemiş, daha sonra gelen tepkiler üzerine özür dilemişti. Görünen o ki Maliye bakanlığı tarafından yapılan kanun tasarısı teklifinde Ergün Yıldırım’ın konuya dair görüşleri dikkate alınmış ve bu konuda düzenlemeye gidilmiş.

Maliye bakanlığının resmi internet sitesi maliye.gov.tr de engelli araç alımına getirilecek kısıtlama şu şekilde ifade edildi.

ENGELLİLERE ÖTV’SİZ ARAÇ SATIŞI UYGULAMASINDAKİ SUİSTİMALLERİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN SINIR GETİRİLİYOR

“Engellilere sağlanan ÖTV’siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarla sınırlandırılıyor.” Peki yukarda geçen “ÖTV’siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlar için geçerli” olan kelimesi tam olarak ne anlama geliyor? Bilindiği üzere Yakın zamanda araç ÖTV oranlarında bir düzenlemeye gidilmiş ve araç alımında ÖTV oranlarının aracın motor silindir hacmi ve fiyatına göre belirlenmesine karar alınmıştı. Alınan bu karara göre engelliler bu güne değin 1.6 motora kadar olan binek araçları %45 ÖTV indirimiyle alırken bu karar sonrası araç fiyatına göre ÖTV oranları da %45, 50 ve %60 olmak üzere 3 farklı ÖTV indirimiyle alabiliyordu. Söz konusu kanun teklifi hayata geçirilirse bundan böyle engelli bireyler ÖTV indirimli araçları yine eskiden olduğu gibi %45 indirimle alacak. Ancak burada ciddi bir hak kaybı da yaşanacak. İlk bakışta eski düzenleme geri getirildi diye algılanırken aslında olay o kadarda basit değil. Şöyle ki, Söz konusu vergisiz fiyatı 70 bin tl nin altındaki araç demek vergiler dahil daha anlaşılır bir ifadeyle tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı 123,900 TL nin altındaki araç anlamına geliyor. Daha da anlaşılır olması adına engelliler bu kanun teklifi yasalaştığı taktirde 123,900 Bin TL nin üzerindeki araçları ÖTV indirimli alamayacak.

ARAÇ ALMAYI DÜŞÜNEN ENGELLİLER ACELE ETSİN


Henüz kanun tasarısı hayata geçirilmedi. Yani yarın öbür gün ÖTV indirimli araç almak isteyen engelliler bu düzenlemeden etkilenmeyecek. Kanun tasarısının hayata geçirilmesi halinde uygulamanın ne zaman başlayacağına dair bir tarih yok ancak aynı kanun tasarısında düzenlenen MTV oranlarına dair düzenlemeye “1.1.2018 tarihinden sonra başlanacak” şeklinde açıklama yapılmış. MTV için ön görülen bu tarihin ÖTV içinde geçerli olacağını düşünmekteyiz.