1. Anasayfa
  2. Güncel

Devrim diye çıkarılan yasa boşmuş


Engelli vatandaşların toplum hayatından dışlanmasının önüne geçmek adına AKP hükümeti tarafından “bu bir devrim” denilerek çıkarılan yasa uygulanamadı ve engeller kalkmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, 5378 Sayılı Engelliler Hakkındaki Kanunun 7 Temmuz 2015 tarihinde son bulduğunu hatırlattı. Akkaya şunları kaydetti:

”2005 yılında çıkarılan ve süresi 7 yıl olan; Başbakan Davutoğlu’nun “bu bir devrim” dediği, Engelliler Hakkındaki Kanunun süresi 7 Temmuz 2015 tarihinde son buldu. Kanunun amacı engelli vatandaşların toplum hayatından dışlanmasının önüne geçmek adına, halka açık her türlü açık ve kapalı alanların çevresine erişiminin sağlanması, bu alanların kendi içindeki çeşitli birimlerinin erişilebilirliğinin sağlanmasıydı. Gelinen son nokta ile değil 10 sene 15 sene de geçse; har vurup harman savurdukları ülke kaynakları ve bütçesi ile engelli yurttaşlarımızın da dertlerine derman olamayacakları açık ve nettir” dedi.

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nin Sabancı Vakfı desteğiyle yürüttüğü Engelli Hakları İzleme Çalışma Grubu’nun yaptığı araştırmaya göre gelinen son nokta ise şöyle:

– Türkiye’deki 29 bin 735 kamu binasının yüzde 51.9’unda engelli rampası, yüzde 94.2’sinde görme engelliler için hissedilebilir zemin, çok katlı binaların yüzde 67.5’inde asansör bulunmuyor.

– Türkiye’deki 285 bin 871 adet yaya yolunun yüzde 81.4’ünde rampa ve yüzde 96.1’indeyse hissedilebilir zemin uygulaması yok.

KAYNAK: SOZCU COM TR