1. Anasayfa
  2. Güncel

CHP’den Otistik Çocuklar İçin “Bireysel Eğitim Şarttır” Teklifi


CHP Kocaeli İl Çevre Sağlık Komisyonu tarafından otizmli çocuklarla ilgili bir basın açıklaması yapılarak, “Otistik çocukların hayatın içinde yer alabilmeleri için bireysel eğitim şarttır” dendi.

CHP İl Çevre ve Sağlık Kоmisyоnu, bir basın açıklaması yaparak otistik çocukların topluma entegre olabilmesi için bireysel eğitimin önemine dikkat çekti. İl binasında gerçekleştirilen basın açıklamasını CHΡ İl Çevre ve Sağlık Komisyonu adına Müzeyyen Topçu Tan gerçekleştirdi. Tan, “Otistik çocukların tek tedavilerinin eğitim olduğunu vurgulayan uzmanlar ‘Eğer çok yоğun eğitim alabilirlerse, bu çocukların akranları gibi olma ve hayatın içinde yer alma şansları vardır’ diyorlar” ifadelerine yer verdi.

EĞİTİM ŞART

Tan, şunları kaydetti: “Öğretmen açığı yüzünden otistik çocuklar o kapalı dünyalarından bir türlü çıkamıyorlar. Sırf eğitimsizlik yüzünden, toplumun içinde yer alamıyorlar.

Ne yazık ki ülkemizdeki otistik çocuk sayısı tam olarak bilinmiyor. Merkezler yeterli değil. Kısaca bu merkezlerin, özel çocukları tamamen hayata kazandırması mümkün değildir. Çünkü bireysel eğitim şarttır, çünkü her çocuğa farklı bir eğitim verilmesi gerekmektedir.”

mansetkocaeli.com