1. Anasayfa
  2. Güncel

Asgari ücretle birlikte AGİ de artacak


Asgari ücretin 1300 lira olmasıyla, asgari geçim indiriminde de en az 33 liralık bir artış olacak. Peki bu çalışanın maaşına yansıyacak mı?

Çalışanların gözü kulağı asgari ücrette kilitlendi. Asgari ücretin yılbaşından itibaren 1300 lira olması planlanıyor. 2016 yılı itibariyle 1300 lira olmasına kesin gözüyle bakılan asgari ücrette işverene maliyetin azaltılması için de çalışmalar yapılıyor.

Asgari Geçim İndiriminde de (AGİ) 33 liralık bir artış söz konusu olacak. Mevcut asgari ücrete göre bekar çalışanlara 90.11 lira AGİ ödenirken, 2016 ocak ayı itibariyle bekar çalışanın AGİ ücreti 123.44 lira olarak maaşlara yansıyacak. Ancak AGİ ücretinin 1300 liralık asgari ücretin içinde olması bekleniyor.

ÇALIŞAN MUTLU, İŞVEREN DÜŞÜNCELİ

Çalışanı mutlu edecek ancak işvereni maliyet artışı nedeniyle üzecek olan yeni asgari ücret için farklı çalışmalar yapılıyor. İşveren, asgari ücret artışından kaynaklanacak olan yükün tamamının ya da bir kısmının devlet tarafından karşılanmasını talep ediyor.

Sözcü Gazetesi Yazarı, İş Hukuku Uzmanı Sezgin Özcan‘ın verdiği bilgiye göre ocak ayında asgari ücrete yapılan zam, asgari geçim indiriminde de önceki yıllara göre daha fazla bir artış getirecek. 2015 yılında bekar çalışanlara 90 lira olarak ödenen AGİ, 2016 yılı ocak ayı ile 123 liraya ulaşacak.

AGİ’nin işverene yük getirmemesi için çalışma yapılırken, AGİ oranlarının artırılması, böylece işverenin yükünün azaltılması gibi planlar da gündeme geldi. Bir diğer formül ise asgari ücrete 200 liralık bir aile yardımı ödenmesi. Böylece asgari ücretli çalışanın işverene maliyeti de sınırlandırılmış olacak. Asgari ücrette prim indirimi yapılması da tartışılan bir yöntem olurken, hükümetin buna sıcak bakmadığı da belirtiliyor.

DENİZ AYHAN/SOZCU COM TR