1. Anasayfa
  2. Güncel

Kendi işini kuran engelliye 36 bin lira destek geliyor


Kendi işini kuran engelliye 36 bin lira destek geliyor. İşyerinde engelli ve hükümlü çalıştırmayan işverenlere kesilecek ceza engellilerin umudu olacak. İŞKUR desteğe değer bulunan projeler için Engellilere 36 bin TL hibe edecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları, Türkiye İş Kurumu ( İŞKUR), Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfedarasyonları işbirliği ile engelli ve eski hükümlülerin istihdamını artırmaya yönelik proje hayat geçirildi.

Başvuru için son gün 30 Aralık

Proje kapsamında İŞKUR’a kayıtlı, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az yüzde 40 engelli olma şartlarının arandığı hibe programı için hazırlanan projeleri, kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirecek. Desteğe değer bulunan projeler için 36 bin TL hibe verilecek. Proje, belli sayıda engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlere kesilen idari para cezalarıyla finanse edilecek.

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile bu kapsamda kendi işini kurmak isteyenler, hazırladıkları projeleri 30 Aralık’a kadar bulundukları ildeki çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine teslim edebilecek.