Kamusal Alanda Engellilere Yapılan İndirimler
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Kamusal Alanda Engellilere Yapılan İndirimler

Kamusal alanda engellilere yapılan çeşitli indirimler vardır, Aile Sosyal Politikalar bakanlığının internet sitesinden derlediğimiz bilgiler ile bu indirimlerin neler olduğunu başlıklar halinde haberimizden okuyabilirsiniz.

Dar Gelirli Ailelere Elektrik İndirimi

Dar Gelirli Ailelere Elektrik İndirimi “ihtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesine ilişkin uygulamada ödemeler, hak sahiplerinin geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz etmesiyle PTT üzerinden yapılacak.

PTT AŞ’den yapılan açıklamaya göre, kurum ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, sosyal yardım ödemesi alan hak sahiplerine elektrik tüketim desteği verilmesi amacıyla çalışma yürütüldü. Elektrik tüketim desteği programından faydalanmak için hak sahibinin Türk vatandaşı olması, düzenli yardım alması şartı aranacak. Söz konusu programdan faydalanacak hak sahibinin, PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz etmesi yeterli olacak.

Destek tutarı faturadan düşülecek

5 bine yakın PTT iş yerinden yapılacak ödemelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen elektrik tüketim desteği kadar tutar faturadan düşülecek. Geçmiş dönemlerde yararlanılmaması koşuluyla geçmişe yönelik üç dönem boyunca ödeme yapılabilecek.

Su İndirimi

Her belediye su indirimini en az %30 oranında uygulamak zorundadır. Bu indirimi yapmayan belediyeler için şikayet hakkınızı kullanınız. Ev sahibi, kiracılar ve lojmanda oturanlar su indirimi yaptırabilirler. Ev sahipleri ve kiracıların evin deprem sigortası belgesini göstermeleri gerekmektedir.

Digitürk İndirimi

% 50 indirimlidir.Bilgi için (212) 4737373 arayınız

Türk Telekom Sosyal Tarife

Türk Telekom Sosyal Tarife engelliler için düzenlenmiştir. Başvuru için engelli raporu, nüfus kağıdı fotokopisi gereklidir. İlgili Telekom Merkezine engelli birey ile ya da vasi kararı ile başvuru yapmalısınız.

Ayrıca TTNET ve Fiber İnternet Yaş sınırı olmaksızın %25 indirimlidir. Bu indirimden yararlanmak için Türk Telekomu arayabilirsiniz.(444 0375)

Uydunet ve Turkcell Süperonline

Bu hizmetlerde %25 indirim mevcuttur. Türknet vb. şeklinde de diğer internet operatörlerininde indirimleri bulunmaktadır.

Cep Telefonu Hizmetlerinde İndirim

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’ da engellilere özel tarifeler mevcuttur

Ulaşımda İndirim

• Şehir İçi Ulaşım Belediye otobüsleri, Metro seferleri, TCDD ve Deniz Yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir

• TCDD ve Deniz Yolları Devlet Demiryollarına ve Deniz Yollarına ait şehir dışı seferleri ücretsizdir.

Not: Ücretsiz seyahat hakkı için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden alacağınız ‘’Engelli Kimlik Kartı’’ geçerlidir.

• Şehirler Arası Otobüslerde İndirim %30 indirim mevcuttur. Refakatçi indirimi yoktur. İnternetten bilet alımlarında bu indirimden yararlanılamamaktadır. Engelli indirimi yapmayan otobüs firmaları hakkında tutanak tutturup Ulaştırma Bakanlığına bildirebilirsiniz. Ya da aldığınız bilet ve engelli kimlik kartınızın fotokopisi ile beraber BİMER’ e şikayet ediniz. Otobüs firmaları size ” otobüste bir engelliye (bu 2 veya 3 olabilir) indirim yaptık, kontenjan doldu ”der ise mutlaka itiraz ediniz.

• THY İndirimi %25 indirim mevcuttur. Ancak ekonomik bilet alanlar ile internetten bilet alanlar bu indirimden yararlanamamaktadır. Tekerlekli sandalyede olanlar, görme ve işitme engellinin ikisine birden sahip olanlar tek başlarına seyahat etme özgürlüğüne sahip değillerdir. Bu kişilerin yanında mutlaka refakatçi bulunmalıdır.

Yorumlar (2)

  1. ÖTV indirimi ne kadar

  2. Ocak 8, 2021

    vodafone indirimleride diğer cep telefon operatorleri ile aynı mı