Evde bakım maaşı kesilirse ne yapılabilir?
  1. Anasayfa
  2. Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı kesilirse ne yapılabilir?

Herhangi bir nedenden dolayı evde bakım maaşını kesilirse ne yapabilirsiniz. Öncelikle bu maaşı almak için uygun şartları taşıyor olmanız gerektiğini anımsatalım. Herhangi bir nedenden dolayı sizin ve bakmakta olduğunuz bir yakınızın evde bakım maaşı kesilirse, örnegin evde bakım maaşı almaya devam ettiğiniz esnada şikayet üzerine evinize gelen yetkililer, evde bakım maaşı almanız için gereken şartları taşıyor olmanıza rağmen, evde bakım maaşı alan bireyin kendi kendine bireysel temizliğini yapabildiğini tespit ederlerse maaşınız kesilir.

Değerli engelliler.net.tr okurları, öncelikle siz bu maaşın hakkınız olduğu düşüncesindeyseniz, örneğin evinize gelen bireyin kendi temizliğini yapabildiği gibi kanıya sahip ise, SHÇEK’e bununla ilgili itiraz edin ve eve yeni bir heyet gelmesini isteyin. SHÇEK evinize mevcut durumu kontrol etmek için yeni bir heyet yollayacaktır.

Evinize gelecek SHÇEK görevlileri evde bakım maaşı olmakta olan bireyin yaşamını yerinde görerek ve inceleyerek kararlarını vereceklerdir.

İtirazınız üzerine evinize gelen SHÇEK tarafında yeniden yollanan heyet eviniz de  inceleme yapacak ve söz konusu kişinin bakıma muhtaç olduğunu ve bir başkasından yardım alarak kişisel temizliklerini yaptıgı kanaatine varacak aksi halde maaşı alamazsınız.

Heyet evde bakım maaşı alan bireyin mutlaka bakıma muhtaç olduğunu tespit etmeli ve yerinde yani maaşı alan/alacak olan bireyin yaşadığı yerde görmeli, incelemeli ve tespit etmelidir.

Bakıma muhtaç kişi bu şartları sağlıyorsa Ev içerisinde yaşayanlar dan dolayı kişi başına düşen geliriniz uygun ise ve eve inceleme ve tespit için gelen SHÇEK görevleri de  bakıma muhtaç olduğuna ikna oldular ise evde bakım maaşını yeniden alabilirsiniz…

Haberimizi bitirirken son kez ifade etmek isterim ki evde bakım maaşı almanın tüm şartları taşısanız bile mutlaka evinize gelecek olan sosyal Hizmetler görevlisi memurların bireyin bakıma muhtaç olduğunu tespit etmeleri ve yerinde görmeleri gerekmektedir.