1. Anasayfa
  2. Güncel

İstanbul’da Engelliler İçin Toplu Taşıma’da Sesli Anons Dönemi


İstanbul’da yaşayan engelliler için İETT’nin bir süredir bazı duraklarda deneme yaptığı sesli anons sistemi tüm otobüslerde uygulamaya başladı.

Sabah gazetesinin haberine göre Özel Halk Otobüsleri ve Otobüs A.Ş. de dahil olmak üzere 5 bin 620 aracını engelli erişimine uygun hale getiren İETT, görme engelli yolcular için dış anons sistemini başlattı. Dış anons sistemi sadece görme engelli yurttaşlarımız için değil okuma yazma bilmeyen vatandaşlar için de kolaylık sağlayacak.

Konu ile ilgili sabah gazetesinin haberi şu şekilde;

Konu ile ilgili İETT Kağıthane Garajı’nda düzenlenen tanıtım programına; İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, İstanbul Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Aşkın Ayık, GÖZDER (Görme Özürlüler Derneği), Bedensel Engelliler Derneği ve İBB Engelliler Müdürlüğü katıldı.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN DIŞ ANONS SİSTEMİ

Daha önce engelliler için Özel Halk Otobüsleri ve Otobüs A.Ş. de dahil olmak üzere 5 bin 620 aracını engelli erişimine uygun hale getiren İETT, görme engelli yolcular için dış anons sistemini başlattı. Dış anons sistemi okuma yazma bilmeyen vatandaşlar için de kolaylık sağlayacak.

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, engellilere yönelik duyarlılığın artırılması için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti. Kahveci, “dış anons sistemi ile önemli bir açığı kapattığımıza inanıyoruz. Bu sistem görme engelli vatandaşlarımızın toplu taşımayı rahatça kullanabilmesini sağlayacak. Yolcularımız içinde engelli yolcularımız çok önemli bir sekmendi oluşturmaktadır. Bütün engelli vatandaşlarımızın sosyal aktivitelere eşit seviyede erişimini sağlamak başlıca hedefimiz. Köklü geçmişimizden aldığımız güçle bu çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Bu hedeflerimizin peşinde koşarken, engelliler federasyonunun da bizimle beraber yürümesini istiyoruz.” dedi.

OTOBÜS ŞOFÖRLERİNE İŞARET DİLİ EĞİTİMİ BAŞLADI

Araçlarımızı engelli erişimine uygun hale getirmek için yenileme işlemlerinin devam ettiğini belirten Kahveci, şoförlere engelli yolcularla iletişim kurmaları için işaret dili eğitimleri vermeye başladıklarını söyledi.

Kahveci sözlerine şöyle devam etti; “engelli yolcularımıza toplu ulaşımda ücretsiz seyahat kartı vermekteyiz. 182 bin adet kendilerine, 73 bin tane de engelli yolcularımızın refakatçilerine bu kartlardan dağıttık.”

“ENGELLİ ASANSÖRLERİ ENGELLİ OLMAYAN İNSANLAR TARAFINDAN KULLANILIYOR”
Metrobüs ve metro istasyonlarına engellilerin erişimi için yapılan asansörlerin engelli olmayan insanlar tarafından kullanılmasından dolayı engelli bireylerin asansörlere binemediğini dile getiren Kahveci, bu asansörlerin pozitif ayrımcılık olsun diye sadece engellilere yönelik olsun diye yapıldığını söyledi.

Kahveci, bu hizmetlerin yanı sıra daha önce işitme engelli yolcular için otobüslerde seyahat bilgilendirmesini sağlayan LCD ekranlar konulduğunu hatırlatarak LCD ekranların engelli yolcuların yanı sıra diğer yolcuların da bilgilendirilmesinde önemli bir etki oluşturduğunu kaydetti.

ENGELLİ YOLCULAR İÇİN WEB SİTESİ

Engelli yolcular için yapılan çalışmalar arasında bir web sitesi de bulunuyor. 3n.iett.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen web sitesi ile engelli yolcu evine en yakın duraktan geçen otobüsün kaç dakika sonra geleceğini ve engelli erişimine uygun olup olmadığını online olarak görebiliyor. (sabah.com.tr)