1. Anasayfa
  2. Güncel

Çocuk parası sorgula


Çocuk parası sorgula, çocuk parası yardımının yatıp yatmadığını sorgulama işlemi nasıl yapılır detayları haberimizde. Çocuk parası sorgulamayı İnternet üzerinden  e-devlet portalı sitesine bağlanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.Çocuk parası sorgulamasını yapmak oldukça kolay, çocuk parası yardımının yatıp yatmadığını öğrenmek istiyorsanız. Bilgisayar, Tablet veya cep telefonunuz üzerinden internette bağlanarak e-devlet portalı üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlemi evinizden, iş yerinden veya herhangi bir yerden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bunun için gerekli olan şey iş akış başvurusu yapmak ve beklemek. Bundan sonra ara ara e devlet sitesini cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan ziyaret ederek çocuk parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çocuk parası için nasıl başvuru yapılır ?

Çocuk parası  başvurudan sonra genellikle 3 ay içerisinde ödenmektedir.  E devlette bulunan çocuk parası öğrenme ekranından ne kadar para alacağınız ve paranın nereye yattığı bilgisine ulaşabilirsiniz. Çocuk parasının yattığı her ne kadar e devlette görünse de bazı kuruluşlara hemen yansımamaktadır. Onun için para yattıktan sonra birkaç gün bekledikten sonra parayı çekmeye gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Çocuk Parası Sorgulaması Nereden Yapılır?

Çocuk parası almak isteyen kişiler gerekli şartları sağladıktan sonra çocuk parası sorgulamasını www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulama yapabilirler veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden sorgulama yaptırarak çocuk parası başvuru sonuçlarını sorgulayabilirler. E-Devlet olarak bilinen turkiye.gov.tr adresine şifre ile girilebilmektedir. E-Devlet şifresini de PTT şubelerine nüfus cüzdanı ile başvurarak alınır. Başvuru sırasında cüzzi bir miktar ücret alınmaktadır. Şayet e imza veya mobil imza kullanıyorsanız PTT şubelerine gidip şifre almaya gerek kalmadan E devlete mobil imza veya e imza şifreniz ile de girebilirsiniz.