1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelli okulunda çocuklara istismar


İstanbul’da Fatih Vatan Caddesi’nden 70 kilometre uzaklıktaki Büyükçekmece, Tepekent’e taşınan devlete ait zihinsel ve işitme engelli öğrencilerin okuduğu lisede yaklaşık bir ay önce öğretmenlerin ihmalkârlığı sonucu yaşanan cinsel istismar skandalı velilerin şikâyetiyle ortaya çıktı. İddiaya göre korkunç olay şöyle gerçekleşti:

SINIFA KİLİTLEDİLER: 2 öğretmen 18 yaşından küçük zihinsel ve işitme engelli 3 erkek ve 1 kız çocuğunu dersin ardından sınıfa kitleyerek yemeğe gitti. Sınıfta kilitli kalan çocuklardan Y. T., R.M., C. K., kız çocuğu D.T’ye ‘yasal olarak ağırlaştırılmış sebepler’ kabul edilen şekilde cinsel istismarda bulundu.

ÖĞRENCİYE SORUŞTURMA: Olay okul yönetimi tarafından çocukların annelerine 3 gün sonra iletildi. En hafifi yüzde 75 engelli olan erkek çocukları hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Çocukların ifadelerini ilçe milli eğitim yetkilileri, polis ve savcılık aldı. Kız çocuğu uğradığı tacizi işaret diliyle anlattı.

‘OKUL SUÇLU’: Erkek çocuklarının aileleri de okul yönetimini yetkili mercilere dilekçe yazarak “Okul yönetiminin ihmalkârlığı dolayısıyla bu olaylar yaşandığı” gerekçesiyle şikâyet etti. Öğretmenler için ise bir soruşturma başlatılmadığı öğrenildi.

Okul yönetimi: OLAY YOK, SORUŞTURMA VAR!

Lise yönetimi şikâyet üzerine soruşturma başlatıldığını; nöbetçi öğretmenlerin ifadesinin alındığını doğruladı. Olay sırasında öğretmenlerin koridorda olduğunu söyleyen yönetim, “Pedagog eşliğinde kız çocuğunun ifadesi alındı. Öyle bir olayın yaşanmadığı belirlendi. Rapor 10 gün içinde çıkacak” savunması yaptı.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr / Hazal Ocak