1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelli Maaşı Hangi Aylarda Alınır?


Engelli maaşı hangi aylarda alınır? Ülkemizde resmi kaynaklara göre 8 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaları ve engelli yurttaşlarımızın bakımlarını saglayabilmeleri amacıyla maddi anlamda engelli yurttaşlarımızın etkilenmemesi için devlet tarafından yıl içerisinde engellilere belirli aylarda ödemeler yapılmaktadır. Engellilere ödenilen maaşı detaylı olarak incelemeden önce Engelli Maaşı Hangi Aylarda Alınır? sorusunun cevabını verelim.

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar bu dönemin 7 inci günü
Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar bu dönemin 8 inci günü
Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar bu dönemin 9 inci günü
Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar bu dönemin 10 inci günü
Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar bu dönemin 11 inci günü

Ödemeler yapılmaktadır. Yıl içerisinde Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında alabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Engelli Maaşı Hangi Aylarda Alınır? sorusundan sonra en merak edilen konu ile devam edelim.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı ne kadar diyorsanız eğer aşağıda yer alan tabloyu incelemek sizlere yarar sağlayacaktır.

Engel oranı %70 ve üzeri olan bireyler: 1.469,65 TL
Engel oranı %40 ile %69 arası olan bireyler: 979,77 TL

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tutarların aylık ödemesi %70 ve üzeri olan kişiler için 489,89 TL olarak belirlenirken. %40 ile %69 arası olan bireyler için 326,95 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Maaşı Nereden Alınır?

Bulunduğunuz il veya ilçede yer alan PTT şubelerinden engelli olan vatandaşın kimliği ile maaşını alabilirsiniz. Kendisinin olması da maaşı alırken daima işlemleri hızlandıracaktır.

Engelli Maaşı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Devlet tarafından düzenlenen engelli maaşı almak için ne yapmalıyım diyorsanız engelli olan kişinin raporlarını sunmalısınız. %40’ın altında olan bireylere hiçbir şekilde ödeme yapılmamaktadır. Bunun üzerinde çıktığı takdirde ise yukarıda yazmış olduğumuz ödemelerden sizlerde kolaylıkla faydalanabilirsiniz.