Vakıflar genel müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvurusu gerekli belgeler ve bilgiler

vakiflar-genel-mudurlugu

Vakıflar genel müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvurusu gerekli belgeler ve bilgiler nelerdir tüm detaylarıyla haberimizde. Vakıflar Genel Müdürlüğünce, vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla 27 Eylül 2008 tarihli ve 27010 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Vakıflar Yönetmeliği hükümleri gereğince muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce sosyal güvencesi ve her hangi bir geliri bulunmayan annesi babası olmayan muhtaç çocuklara ve yüzde 40 ve üzeri engeli olan muhtaçlara aylık bağlanmaktadır.

MUHTAÇ AYLIĞINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır.

  • Sosyal güvencesi olmaması,
  • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
  • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
  • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Muhtaç aylığı başvuru formu,

Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.

Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise bu durumu belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla göndererek başvuru yapabilirler. 2019 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 817,67 TL ödenmektedir.

BAŞVURU FORMALARINA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ…

Yazı gezinmesi