1. Anasayfa
  2. Güncel

Engelli Raporu Tarihi Neden Çok Önemlidir


2006 senesinde yapılan yönetmelik değişiklikleri ile engelli dereceleri ve engelli raporlarının geçerlilik durumlarını tamamen değiştirdi. Bu haberimiz de 2006 yılı öncesi ve sonrası alınan engelli raporlarının sağladığı veya kaybettirdiği hakları haberleştirerek, okurlarımıza ulaştıracağız.

2006’da çıkan yönetmelik ile ne değişti

Bireyin engelli sayılması ve sağlanan haklardan faydalanabilmesi için fiziksel ya da ruhsal % 40 oranından rapora sahip olması gerekiyor. 2006 yılında çıkarılan yönetmelik ile rapor başvurularında tüm bedensel ve ruhsal kayıplara verilen oran büyük miktarda düşürüldü.

Örneğin: 2005 senesinde dalağı olmayan ve hastaneye başvuran bir kişi % 45 oranında engelli raporu alabilmekteydi. 2006 yılında aynı kişinin alabildiği maksimum oran % 5 e düşürüldü.

Yine 2005 senesinde sağ gözü % 50, Sol gözü % 50 gören bir kişiye % 45 oranından engelli raporu düzenlenirken bu oran 2006 senesinde % 15 e düştü.

Şimdi yönetmelik mağduru olan kişilerin hangi sorunlarla karşılaştığı, hangi haklarını kaybettiklerini ve neler yapabileceklerine bir bakalım.

Eğer raporunuz sürekli ve 2006 yılı öncesinde alınmış ise haberimizin bu kısmını dikkatle okumanız yararınıza olacaktır. Raporunuz % 40’ın üzerindeyse aşağıdaki hakları kaybetmediniz

Engelli olarak iş başvurunda bulunabilir ve engelli kadrosunda istihdam edilebilirsiniz, Tekrar rapor almanız istenirse ve rapor oranınız düşük olsa bile eski raporunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İşci Bulma Kurumu’ na başvurabilir ve engelli kadroları için kurum üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Eğer daha önce vergi indirimine başvurup, indirimden yararlanma hakkı elde etmişsiniz, bu hakkınız emekli olana kadar devam eder ve erken emekli olursunuz

Belediyelerin sağlamış olduğu ücretsiz ulaşım hakkı, Su İndirimi vs gibi birçok haktan yeni rapor almadan faydalanabilir ya da faydalanmaya devam edebilirsiniz

Eğer raporunuz süreli ise ve tekrar başvuru yaptığınız zaman rapor oranınız çıkan yeni yönetmeliğe göre yasal sınır olan % 40 altına düştü ise maalesef aşağıda yazdığımız durumlar ile karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Vergi indirim hakkını olmayacaktır. Bu nedenle engelli olarak bir firmada çalışıyor olsanız bile erken emeklilik hakkı elde edemezsiniz

EKPPS başvuru hakkınız bulunmamaktadır. Bir şekilde başvuru yapsanız bile bir kamu kuruluşuna tayin edildiğiniz zaman sizden güncel tarihli rapor istenecektir.

2006 Öncesi alınan sürekli ibareli raporla erken emeklilikten yararlanmak için tek seçeneğiniz mahkemeye dava açmak, konu ile ilgili açılan ve kazanılan davalar mevcuttur.