1. Anasayfa
  2. Güncel

Borcunu ödeyemeyen engelli yurttaş kendini yaktı


Malatya’da engelli bir yurttaş borçlarını ödeyemediğini ve evinde yiyecek bulunmadığını belirterek valilik önünde kendisini ateşe verdi. Cihan’ın haberine göre Yeşilyurt Gözene Mahallesi’nde oturan Ali Özbay, Malatya Valiliği önünde 5 yıldır alamadığı engelli maaşının 1 ay önce yeniden bağlandığını, ancak borçları olduğunu ve evinde yiyecek hiçbir gıda maddesi bulunmadığını söyledi. Görevlilere tepki gösteren Özbay, “Yeşilyurt Sosyal Yardımlaşma Vakfı görevlileri hakkında şikayet başvurusu yaptım ancak sonuç alamadım. Valiliğe dilekçe verdim. Hiç haber vermediler. Niye kimse soruşturma açmıyor?” dedi.

YURTTAŞLAR MONTLARIYLA SÖNDÜRDÜ

Yanında getirdiği pet şişe içerisindeki benzini üzerine döken Özbay, daha sonra çakmakla kendini ateşe verdi. Üzerindeki eşyalar kısa sürede yanan Özbay bir süre sonra yere yatarak alevleri söndürmeye çalıştı. Ancak alevler durmayınca üzerindeki montu çıkarıp atan Özbay’ın yardımına çevredeki yurttaşlar koştu.

Yurttaşlar üzerlerindeki elbiselerle Özbay’ı söndürmeyi başardı. Daha sonra valilik binasından yangın söndürme tüpüyle gelen bir görevli olaya müdahale etti. Vücudunun bir kısmı yanan Özbay yere yatarak sağlıkçıları beklemeye başladı.

KENDİNİ İKİNCİ KEZ YAKMA EYLEMİ

Olayı duyup gelen Vali Süleyman Kamçı’ya derdini anlatan Özbay şunları söyledi: “5 yıldır maaş alamıyordum. 1 ay oldu ilk maaşımı aldım. Ancak onunla ancak borçlarımı ödedim. Evim kira. Ev abimin. O ‘evi satarım’ dediği için kira veriyorum. 2 bin liraya yakın borcum var.”

Vali Kamçı, borçlarını ödediğinde bir daha kendini yakmayacağına ilişkin Özbay’dan söz istedi

Ali Özbay, 29 Ocak 2015 tarihinde de Yeşilyurt Kaykamamlığı önünde kendisini ateşe vermişti. Özbay’a o eyleminde kısa sürede müdahele edilmişti. Bu kez müdahale uzun sürünce vücudunda ciddi yanıklar oluştuğu öğrenildi.

ileri haber org