Sivas’ta 5 Bin 800 Kişiye Evde Bakım Parası Ödeniyor
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Sivas’ta 5 Bin 800 Kişiye Evde Bakım Parası Ödeniyor

Sivas Valisi Davut Gül, kentte 5 bin 800 kişiye evde bakım parası ödendiğini belirtti. Sivas valiliğinin internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü ziyaret eden Gül, kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Vali Gül, “Devlet, Vatandaşını Sahipsiz Bırakmıyor”

Sivas valisi Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İl Müdürü Harun Tan’dan gerçekleştirdikleri projeler, devam eden ve planlanan çalışmalar ile ilgili brifing alan Gül, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün çalışma alanlarının daha çok dezavantajlı gruplarla ilgili olduğunu ifade eden Gül, kurumun yeni binasında etkin ve verimli hizmetlerle çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Çocukların aileleri yanında kalmalarını arzu ettiklerini ancak risk oluşturan durumlarda sevgi evlerinin onlara yeni bir yuva olduğunu söyleyen Gül, ”Ailelerin geçici bir süre ekonomik bir katkıya ihtiyacı varsa buna destek oluyoruz. Amacımız ailede çocukların olumsuz etkilenmemesidir. Çocukların evinde eğitimine devam etmesini önemsiyoruz ve 2 bin 200 kişiye set desteği sağlıyoruz. Yıllık yaklaşık 18 milyon TL’lik destek veriliyor. Buna rağmen çocuklara bakamayan ailelere yardımcı olup yaş ve özel durumuna göre çocuk evlerine alıyoruz. Bu evlerde 6 çocuk kalıyor 4 personelde görev yapıyor. Ayrıca sevgi evlerinde de çocuklarımız bulunuyor. Diğer yandan koruyucu aile uygulaması ile de çocukların bir aile yanında güvenli şekilde yetişmesini sağlıyoruz. Evlat edinmek isteyen aileler de titiz bir şekilde inceleniyor. Şu an bizde evlat edinmek isteyen çok sayıda aile var, ancak çocuk yok.” dedi.

Yaşlılar için de aynı uygulamanın geçerli olduğunu vurgulayan Gül, ”Yaşlılarımızın aileleri yanında durmalarını arzuluyoruz. Bakıma muhtaç ise evde bakım parası veriyoruz. Devlet olarak Sivas’ta 5 bin 800 kişiye evde bakım parası ödüyoruz. Böylece bir yakını yaşlısı ile ilgilenmiş oluyor. Yıllık 65 milyon TL civarında bir para ödeniyor. Evde bakım parası almak istemeyen ailelerin yaşlıları da huzurevine konuk oluyor. İlimizde birkaç tane huzurevi var. Birisi İsmail Hakkı Toprak Huzurevi diğeri ise Karşıyaka’da yapılan ve 92 kişilik modern bir yapı olan yeni huzurevimiz. Ayrıca Zara ilçemizde de huzurevi yapılması için çalışmalarımız başladı. Diğer yandan özel bakımevlerin de ağır hastalığı olan yaşlılarımıza devletimiz 2 bin 910 lira kişi başına bakımevine para veriyor. Sonuç itibariyle devlet kendi vatandaşını sahipsiz bırakmıyor’.’ diye konuştu.

Yaşlı ve engellilerin ulaşım sorunlarına da değinen Gül, ”Yaklaşık 2 senedir yaşlılarımızın ulaşım ihtiyacının giderilmesi için her otobüse 600 lira tutarında para veriliyor’.’ şeklinde konuştu.

Haber kaynak ve resimler: sivas valiliği internet sitesinden alınmıştır…
http://www.sivas.gov.tr/asp-basin-toplantisi