Connect with us

Güncel

İŞKUR’dan “Engelli Kendi İşini Kurma Projeleri”

Yayınlanma

Tarih

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 2014 yılında başlatılan “Engelli Kendi İşini Kurma Projeleri” uygulaması ile kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 50 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlıyor.

Engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen İdari Para Cezaları Fonu kullanılarak sağlanan hibe desteğine, yüzde 40 engelli raporuna sahip, iş kuracağı alanda mesleki eğitim belgesi veya girişimcilik eğitim sertifikası olan engelli vatandaşlar başvurabiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2014 yılından bu yana 779 engelli vatandaşın faydalandığı uygulamanın 2017 yılı için geçerli son başvuru tarihini sosyal medya hesabından paylaştığı kısa film ile duyurdu. #HayallerEngelsizdir etiketi ile paylaşılan kısa filmde hibe desteğinden faydalanarak kendi işini kuran işitme engellinin hayat hikayesi anlatıldı.

Bakan Sarıeroğlu, kısa filmli mesajında “İşitme engelli kızımız Esma, İŞKUR hibe desteğiyle kendi işinin patronu, hayallerinin kahramanı oldu! Şimdi sıra sende #HayallerEngelsizdir” mesajının ardından, Elazığ programı sırasında ziyaret ettiği Erdem ile olan fotoğrafını da paylaşarak, “Hayallerin önündeki engelleri kaldırmaya, 15 yıldır olduğu gibi aynı heyecan, azim ve kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kısa filmde ayrıca Engelli Kendi İşini Kurma Projelerinin 2017 yılı için son başvuru tarihinin 11 Aralık 2017 olduğu hatırlatıldı.

Devamı
Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı?

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı? Hükümet tarafından 2018 yılı itibariyle dini bayramlardan önce emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi verileceği müjdesi verildi. Bu ikramiyeden engelli maaşı alanlarla ve evde bakım yardımı alanlarda yararlanacak mı?

engelliler.net.tr sitesine son bir kaç haftadır en çok gelen soru Engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı? sorusu oldu. Değerli okurlarımız hemen haberimizin başında belirtelim ki, haberimizin hazırlandığı şu ana kadar (21 Mayıs 2018) Engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi verileceğine dair bir açıklama ya da düzenleme yapılmadı.

Bilindiği gibi dini bayramlardan önce emeklilere, şehit yakını, gaziler, şampiyon sporcular, terörden zarar görmesi nedeni ile aylık bağlanan kişilere 1000 TL ikramiye verilecek.

Bu ikramiyede maaş tutarına bakılmayacak yukarıda belirtilen kişilere net 1000 TL ikramiye verilecek. Bu ikramiye imkanından engelli maaşı alanların da yararlanması için bir imza kampanyası başlatıldı. Bu imza kampanyasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı muhatap gösterildi. İmza kampanyasının detaylarını okuyucularımızla paylaşıyoruz:

1000 TL Bayram İkramiyesi Ramazan’da Verilecek mi?

İMZA KAMPANYASININ DETAYLARI

Engellilere yönelik yayın yapan forum sitesi engelliler gen tr isimli site tarafından hazırlanan bu kampanyanın detayları ve kampanya imza baglantısına aşağıdan ulaşabilirsiniz..

“Yakın bir geçmişte SGK kapsamında emekli olan vatandaşlara Bin TL Ramazan Bin TL’de bayram ikramiyesi verileceği müjdesi verilmiş, 65 yaş yaşlılık aylığı alanların aylıklarının %100 artırılacağı belirtilmiştir.

Ancak 3’er aylık dönemlerde engellilere ödenen ve 2022 engelli maaşı diye bilenen aylık alanlara ne bayram ikramiyesi ne de maaşlarına zam yapılmıştır. 2022 engelli maaşı alan engelli yurttaşlar zaten çok zor şartlarda yaşamaktadırlar. Bir nebze de olsa onların bu zorlu yaşamlarını ekonomik açıdan rahatlatmak adına 3 aylık engelli maaşı alan yurttaşlara da bayram ikramiyesi verilmesini talep etmekteyiz”

Söz konusu imza kampanyasına ulaşmak için  aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın…

https://www.change.org/p/engelli-maa%C5%9F%C4%B1-alanlara-da-bayram-ikramiyesi-verilsin

 

Devamı

Güncel

1000 TL Bayram İkramiyesi Ramazan’da Verilecek mi?

Milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği tasarı TBMM’ye sunuldu.Bayramlardan önce emeklilere 1000 TL ikramiye verilmesini öngören düzenlemenin kısa sürede yasalaşması bekleniyor. Peki ikramiye Ramazan Bayramında ödenecek mi?

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği tasarı TBMM’ye sunuldu.Bayramlardan önce emeklilere 1000 TL ikramiye verilmesini öngören düzenlemenin kısa sürede yasalaşması bekleniyor. Peki ikramiye Ramazan Bayramında ödenecek mi?

Milyonlarca kişinin büyük merakla beklediği düzenleme TBMM’ye sunuldu.

Başbakan Binali Yıldırım, son kez Başbakan olarak başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 12 milyondan fazla emekliye yılda iki kez 1000 TL olmak üzere toplamda 2 bin TL bayram ikramiyesi verileceğini söyledi. Başbakan’ın bu açıklamasının ardından milyonlarca emekli ve aileleri, bu ikramiye ödemelerinin Ramazan Bayramına yetişip yetişmeyeceğini araştırmaya başladı.

Başbakan Binali Yıldırım önceki gün emekliye ikramiye ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Emekli olmuş, aşağı yukarı 12 milyonun üzerinde vatandaşımız var emekli aylığı alan. Bunun dışında emekli olmadan aylık bağlanan gazilerimiz var, şehit yakınlarımız var, köy korucularımız var. Bunlar emekliliği hak etmesine gerek kalmadan, biliyorsunuz kanunda şehitlerimizin yakınlarına aylık bağlanıyor. Bunlar 12 milyon dışında. Diğerleri normal çalışıp yaşını dolduran emekliliği gelen emekliler, artı şehit yakınları, gaziler, sivil şehitler bu grup… Yani bütün devletten maaş alanlar, emeklilik dışında maaş alanlar.

Bunlara da her yıl Ramazan Bayramı öncesi ve Kurban Bayramı öncesi olmak üzere birer ikramiye vereceğiz; bayram ikramiyesi. Miktar ne? Ramazan Bayramı öncesi 1000 lira, Kurban Bayramı öncesi 1000 lira.

Tabi bu 12 milyon üzerinde emekliyi düşündüğümüz zaman hatırı sayılır bir para ediyor. Emeklilerimiz daha fazlasına layık. Emeklilerin kendileri değil, dul ve yetimleri de dahil bundan istifade edecek. Dolayısıyla böylece 12 milyonun üzerinde emeklimize, ister az maaş alsın, ister çok maaş alsın bu bir bayram hediyesi, ikramiyesi olarak düşünülen bir şey.

Başbakan Yıldırım soru üzerine “Bayram ikramiyesi bu bayramda. Meclis’e gönderdik çıkar çıkmaz. Bu yıl da iki sefer düzenli olarak her iki dini bayram öncesi ödemeler gerçekleşecek\” diye konuştu.

DÜZENLEME RAMAZAN BAYRAMINE YETİŞECEK Mİ?

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi ile ibrlikte çok önemli bir düzine düzenlemeyi içeren kanun tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu Düzenlemenin kısa sürede TBMM’den geçmesi ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yürülüğe girmesi ile emeklilere Ramazan Bayramı öncesi 1000 TL’lik bir ikramiye ödemesi yapılacak.

Devamı

Güncel

Engelliler Açlık Sınırının Altında Yaşıyor

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

CHP İstanbul 3. Bölge’den Milletvekili Aday Adayı ve aynı zaman PM üyesi olan Av. Turan Hançerli, YURT’a özel açıklamalarda bulundu. 1993 yılında geçirdiği bir kaza nedeniyle iki kolunu kaybeden Hançerli, engelli vatandaşların hakları için birçok mücadeleler verdiğini belirtti. 2008 yılından itibaren partide çeşitli kademelerde görev aldığını ifade eden Hançerli “Başta engelliler olmak üzere dezavantajlı gruplarla ilgili sosyal politikalar alanında çalışmalar yürütmekteyim” dedi.

Av. Hançerli, 2008 yılı sonrasında sivil toplumun zayıflaması ve engelli sorunlarının muhatabının siyasiler olması nedenleriyle aday adayı olmaya karar verdiğini kaydetti. Hançerli “Engellilerin ülkemizde çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu hepimizin malumu, ancak engelli milletvekilleri dâhil engellilerin mecliste layıkıyla temsil edilmediğini düşünüyorum. Bu düşüncemin kanıtı niteliğinde birçok olay var. Örneğin, 2005 yılında yürürlüğe giren Engelliler Yasası’nın temel maddesi olan erişilebilirlik sorunu aradan 13 yıl geçmiş olmasına rağmen halen çözülmedi” diye konuştu.

AYLIK ALMALARI ENGELLENİYOR

Hançerli, 1976 yılında yürürlüğe giren engelli ve yaşlıların aylık aldığı 2022 sayılı kanunda değişiklik yapılarak, engelli ve yaşlıların aylık almasının engellendiğini vurguladı. On binlerce kişinin evde bakım aylığının da kesildiğini ifade eden Hançerli, “Engelliler tedavi hizmetlerine ulaşamıyor. Akülü sandalyelerini alamıyor ve tabiri caizse muhannete muhtaç oluyorlar. Engellilerin sadece küçük bir kısmı iş bulabiliyor ve geri kalan yüzde 80’inden fazla engelli açlık sınırının altında yaşam sürüyor. SMA hastası çocuğu bulunan anneler çocuklarını 3 yaşına gelmeden kaybetmenin korkusuyla yaşıyorlar” dedi. Engelli çocukların yaşamsal nitelikte önemli olan eğitim olanaklarının yok denecek düzeyde az olduğunu söyleyen Av. Hançerli, bu alanda Türkiye genelinde binlerce kişiye gönüllü hizmet sunuldu- ğunu, milletvekili olmadığı halde 10’a yakın engelliler lehine yasa çıkarılmasına ve değiştirilmesine ön ayak olduğunu vurguladı.

TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖRÜNDÜ

Ülkenin uzun yıllardır kötü yönetildiğini dile getiren Hançerli, gelecekten umutlu olduğunu ve huzur dolu bir Türkiye’nin yakın olduğunu ifade eden Hançerli “Yurttaşlar mutlu değil ve kardeşin kardeşe güvenmediği bir dönemden geçiyoruz” dedi. Av. Hançerli, muhalefetin tüm farklılıklara rağmen demokraside, ekonominin iyileşmesinde ve adil paylaşım başta olmak üzere yurttaşların sorunlarında birleştiğinin altını çizerek, iktidarı elinde bulunduran kişinin vatandaşa verebileceği hiçbir şeyin kalmadı- ğını kaydetti. Hançerli, “Karanlık tünelin ucundaki ışık göründü. Aydınlık huzur dolu bir Türkiye yakın” diye konuştu.

İNSAN ONURUNA YAKIŞIR GELİR

Engelli ve diğer dezavantajlı grupların en temel sorununun işsizlik ve buna bağlı olarak yoksulluk olduğunu ifade eden Hançerli, “Sosyal devletin iş bulamadığı yurttaşlarına insan onuruna yaraşır bir geliri sağlaması gerekir. CHP iktidarında engelli ve dezavantajlı gruplara bu gelir bir hak olarak sağlanacaktır. Engelliler, yardım kuruluşları ve yardım severlerin inisiyatifine terk edilmeyecektir” dedi. Hançerli, eğitim sorununun engelliler açısından yanlışlıklar içerdiğini söyleyerek, otizm ve down sendromu başta olmak üzere engelli çocukların özel eğitim hakkının ihlal edildiğini vurguladı. “Gerçek sorunlarla ilgileneceğiz ve toplumun gerçek sorunlarına çözümler üreteceğiz” dedi.

YURT GAZETESİ

Devamı

Öne Çıkanlar