1. Anasayfa
  2. Güncel

İşitme Engellilere İş Umudu Olacak Proje


İşitme Engelliler ve Sağırlar Konfederasyonu (İESKON) Genel Başkanı Hürriyet Cemal Özkaynak, “İŞKUR ile iş birliği yaparak istihdam sağlanacaktır. Belirlenen 10 pilot ilde verilecek güncel eğitimler sonucunda eğitimleri başarı ile tamamlayan işitme engelli bireyler işe yerleştirecek” dedi.

Üç federasyon ve otuz derneğin iş birliği ile kurulan İşitme Engelliler ve Sağırlar Konfederasyonunun Ankara’da düzenlenen basın toplantısıyla kuruluş bildirgesi açıklandı.

İESKON Genel Başkanı Özkaynak, Türkiye’de yaşayan engellilerin sorunlarına dikkati çekerek, üyelerine yönelik yapacağı çalışmaları anlattı.

“Amacımız, sessiz dünyadaki arkadaşlarımızın sorunlarına yardımcı olmaktır. Ülkemiz genelinde resmi olmayan rakamlarla 4 milyon işitme engellimiz var” diyen Özkaynak, işitme engellilerle iletişim eksikliğini en aza indirmek için ülke genelinde işaret dili eğitiminin yaygınlaştırılmasını istedi.

Özkaynak, işitme engellilerin ÖTV indiriminden de yararlanması için çalışacaklarını vurguladı.

Engelli istihdamı konusunda kurumların teşvik edilmesine yönelik bakanlıklar ile çalışmalar yapılacağını aktaran Özkaynak, “İŞKUR ile iş birliği yaparak istihdam sağlanacak. Belirlenen 10 pilot ilde verilecek güncel eğitimler sonucunda eğitimleri başarı ile tamamlayan işitme engelli bireyler işe yerleştirecek” diye konuştu.

– “İşitme engelliler eğitim ve dinlenme kampüsü”

Özkaynak, “dünyanın ilk işitme engelliler eğitim ve dinlenme kampüsü”nü açmayı planladıklarını söyledi.

Kampüste işitme engelliler için fizik tedavi ve eğitim merkezleri, misafirhane, yüzme havuzu ve alışveriş merkezi gibi çeşitli sosyal donatıların da yer alacağını aktaran Özkaynak, işitme engellilerin televizyon yayınlarını zorlanmadan izlemeleri için yayınlarda tercüman ve alt yazı olanaklarının geliştirilmesi için de projelerinin bulunduğunu ifade etti.

sessiztv.net