Connect with us

Soru ve Cevaplar

Görevde Yükselme Sınavlarında Engellilere Ayrıcalık Tanınıyor mu?

Yayınlanma

Tarih

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin uygulamalar kapsamında yapılacak sınavlara engelli personelin de girebilmesine imkan sağlanması konusunda gerekli tedbirlerin kurumlar tarafından alınması zorunlu olmasına rağmen, uygulamada adeta engelli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliğinin engellendiği durumları da sıklıkla görmekteyiz.

Kamu kurum ve kuruluşlarının personeli, görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarıyla müdür ve daha alt kadrolara atanabilmektedirler. Ancak, işe alınmalarında merkezi seçme sınavları ve yerleştirmeleri farklı usullere bağlanmış olan engelliler ile işe girdikten sonra engelli hale gelen personele görevde yükselme ve unvan değiştirme konusunda farklı düzenlemeler getirilmemiştir. Bu durum ise, engellilerin üst görevlere atanmasını daha da zor hale getirmektedir.

Engellilerin istihdamı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, kadrolu memur sayılarının %3 oranında engelli memur çalıştırma konusunda kurumları zorunlu tutarken; engelliler için sınavların, ilk defa Devlet memuru olarak atanacaklar için açılan sınavlardan ayrı zamanlı olarak, engel grupları ve eğitim durumları itibarıyla merkezi olarak yapılacağını belirtmiş; engellilerin memurluğa alınmasına ilişkin hususlar ile eğitim durumları ve engel grupları dikkate alınarak kura usulü ile yapılacak yerleştirmelere ilişkin usul ve esasların ise yönetmelikle düzenleneceğini hükme bağlamıştır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişki hususlar “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” ile belirlenmiştir.

Engelli personel için farklı bir düzenleme içermeyen bu Yönetmelikte sadece; “Kurumlar, gerekli şartları taşıyan ve atama yapılacak görevi yapabilecek durumda bulunan engellilerin eğitimleri ile sınavlarının yapılabilmesi için gerekli tedbirleri alırlar.” ifadesine yer verilmiştir.

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin düzenlemelerin bu şekilde olmasından dolayı, yapılacak sınavların şekli ve yeri gibi birçok hususta kurumlar tarafından farklı uygulamalara gidilebilmektedir. Engellilerin özel durumlarının dikkate alınmadığı sınavların yapılması ise bu personelin görevde yükselme ve unvan değiştirme imkanını büyük ölçüde sınırlamaktadır.

Öyle ki; engellileri her türlü engel, ihmal ve dışlamaya karşı toplumsal hayata ayrımcılığa uğramadan ve etkin biçimde katılmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş olan kurumların dahi görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin düzenleme ve uygulamalarının engellilere yönelik olmadığı düşünülere yönelik olmadığını görmekteyiz.

Engelliler için ayrı bir düzenleme yapılmalı

657 sayılı Kanun ile görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin genel Yönetmelikte, görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarının engelliler için farklı belirlenmesini engelleyen herhangi bir hüküm yer alamamaktadır.

Bu nedenle, herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç olmadan, engelli memurların görevde yükselme ve unvan değişikliği konusunda kurumlar tarafından farklı uygulamalara gidilmesi mümkün olabilir.

Ancak, kurumlar arasındaki uygulama birliğinin sağlanması bakımından, kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açacağı kadrolardan, ilgili kurumlarda aynı unvanda çalışan personelin sayısal oranına göre engelliler için kontenjan ayrılmasına ve bu personelin sınavlarının engel durumları da göz önünde bulundurularak farklı şekillerde yapılmasına imkan verecek genel ya da kurumsal düzenlemeler yapılması gerektiğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

memurunyeri.com

Devamı
Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru ve Cevaplar

Araba alınca engelli bakım ücreti kesilir mi

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Araba alınca engelli bakım ücreti kesilir mi? sorusunun yanıtı örnek bir soru üzerinden haberimizde.

Soru: %90 özürlü raporu bulunan kardeşime araç almayı düşünüyoruz. Ancak tereddüt içeresinde kaldık. Kardeşim adına evde bakım ücretinden yararlanıyoruz. Acaba araç almamız durumunda bakım ücreti kesilir mi?

Cevap: Değerli okurum, evde bakım ücretinin ödenebilmesi için iki temel şart var:

– Kişinin bakıma muhtaç olduğunun sağlık kurul raporuyla belgelenmesi

ve

– aylık gelir düzeyinin belirli bir rakamın altında olması.

Ayrıca ilgili görevlilerce bakıma muhtaç kişinin hayat standardına da genel olarak bakılır. Buna göre aile içindeki aylık toplam gelirden bakıma muhtaç kişiye net asgari ücretin 2/3’ünden daha düşük bir miktarın düşmesi gerekir. .Bu rakamın hesabında her türlü gelir kalemleri dikkate alınır. Şartları taşıyan bakıma muhtaç kişilere veya bunlara bakanlara bakım yardımı ödenir.

Kardeşinize araba almanız, bakım ücretinin kesilmesi için başlı başına sebep teşkil etmez. Fakat araba alacağınız parayı daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne beyan etmemişseniz, bu konuda sorun olabilir. Yetkililerce gelir durumunuzun tekrar değerlendirilmesi yapılabilir. Eğer bakım ücretine başvururken arabanın kaynağı olan gelirinizi beyan etmişseniz herhangi bir sorun olmaz. Arabayı aldıktan sonra bir ay içerisinde yetkili mercilere bilgi vermenizi tavsiye ederim.

Devamı

Güncel

2017 yılı Engelli hakları nelerdir ve engelli hakları genel bilgilendirme

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

2017 yılı itibariyle engelli hakları nelerdir ve engelli hakları genel bilgilendirme ile ilgili detaylar haberimizde.

Değerli engelliler.net.tr okurları bildiğiniz üzere engelli hakları yüzde 40 veya üzerinde engelli raporu olanların sahip olduğu bazı haklar vardır. Yaşam içerisinde hayatın bir çok alanında engelli bireyler için bir takım zorluklar ile karşılaşmaktadırlar. Bu zorlukları aşma konusunda devlet tarafından engellilere sağlanan bir takım haklar bulunmaktadır. Engellilerin sahip olduğu bu haklar ile ilgili detaylara haberimiz içerisinden erişebilirsiniz.

ENGELLİ HAKLARI NELERDİR

Engelli bireylere kariyer, ulaşım, sağlık gibi bir çok farklı alanda çeşitli haklar tanınmıştır. Bu hakları genel olarak sıralarsak…

ENGELLİ KADROSU VE İŞ İMKANI
Sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak durumda olan engellilerin bu mağduriyetlerini gidermek için yasalar ile korunma altına alınmış en önemli hak engelli kadrosudur. Bu tanınan hak ile
engellilere iş olanağı sağlanmakta ve engelli bireyler çalışma hayatına katılabilmektedirler.

ENGELLİ ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKI

ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı da engelli bireylere tanınan haklardan birisidir. Engelli bireyler bu hak aracılığıyla toplu taşımadan ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar.

FATURA İNDİRİMLERİ

Bir çok belediye engellilere su, elektrik, dogalgaz gibi giderlerde indirimler sağlamaktadır. Bu indirimler genel bir indirim değildir ve belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Yaşadığınız bölgede bu haklardan faydalanıp faydalanamayacagınızı ögrenmek için baglı bulunduğunuz belediyeden bilgi alabilirsiniz.

ÖTV İNDİRİMİ VE ARAÇ ALIMI

Sıfır araç alımında uygulanan ÖTV yüksek bir maliyettedir. Engellilerin ulaşımlarını sağlayabilmeleri için bu vergi alınmaz. ÖTV muafiyeti hakkını sağlayan engelliler yeni sıfır araç alımında ÖTV ödemezler.

2017 yılı itibariyle engellilere sağlanan bir takım haklar yukarıdakiler ile sınırlı değildir. Diğer haklar ile ilgili bilgilere de haberlerimiz ile ögrenebilecekseniz…

Devamı

Soru ve Cevaplar

Engelli Bakım Hizmetleriyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Engelli Bakım Hizmetleriyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıgının Facebook hesapları facebook .com /ailebakanlığı adresinde olan Facebook hesapları üzerinden yayınlandığı “Engelli Bakım Hizmetleriyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular” ve bu sıkça sorulan sorulara verilen yanıtlar  şu şekilde.

1-Engelli bakım hizmetleri nelerdir?

Resmi bakım ve özel bakım merkezlerinde bakım ihtiyacı olan engellilere yatılı ve gündüzlü hizmetler verilmektedir. Ayrıca, bakım ihtiyacı olan engelli bireylerin ikametgah adreslerinde evde bakım hizmeti bulunmaktadır. Ancak, bu hizmet evde bakıma destek yardımı olarak sosyal yardım niteliğinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü görev alanına verilmiştir (Temmuz 2015).

2- Resmi ve yatılı-gündüzlü bakım merkezine yerleştirme veya faydalanma işlemi için nereye başvuru yapılır ve hangi mevzuat ile işlem yapılır?

Engellilere hizmet veren resmi ve yatılı-gündüzlü bakım merkezlerine yerleşmek veya faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Engellilerin Bakımı Rehabilitasyonu ve Aile Danışmanlığı Hizmetlerine Dair Yönetmelik kapsamında işlem yapılmaktadır.

3-Resmi bakım merkezlerinin hizmetlerinden yararlanmak için yapılacak müracaatlarda istenecek belgeler nelerdir?

a)Engelli Sağlık Kurulu Raporu. Engellinin bulaşıcı hastalığı ve madde bağımlılığının olması durumunda bu husus raporda belirtilir.

b)Yatılı ve sürekli bakımı için bakım ve rehabilitasyon merkezine yerleştirilecek olan, on sekiz yaşını tamamlamamış engelliiçin ilgili mahkemelerden alınacak koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.

c)On sekiz yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli engelli için ilgili mahkemelerden alınacak kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.

4-Özel ve yatılı-gündüzlü bakım merkezine yerleştirme veya faydalanma işlemi için nereye başvuru yapılır ve hangi mevzuat ile işlem yapılır?

Engellilere hizmet veren özel ve yatılı-gündüzlü bakım merkezlerine yerleşmek veya faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik ile Bakıma Muhtaç Engellilere Yönelik Özel Bakım Merkezleri Yönetmeliği kapsamında işlem yapılmaktadır.

Devamı

Öne Çıkanlar