Engellilerin Su Faturalarına İndirim
 1. Anasayfa
 2. Güncel

Engellilerin Su Faturalarına İndirim

Engellilere tanınmış haklardan birisi de su faturalarına yapılan indirimdir. Engellilerin indirimli su faturasından nasıl yararlanacaklarına dair detaylı bilgilere haberimizden okuyabilirsiniz. Değerli engelliler.net.tr okurları daha önce ki haberlerimiz de duyurduğumuz Engelliler İçin İndirim Hakları Nelerdir ve engelliler nerede, hangi kurum ve kuruluşlarda indirim haklarına sahiptir sorusuna Engelliler İçin İndirim Hakları Nelerdir başlıklı haberimizden okuyabilirsiniz, bu haberimiz de ise su faturasında indirim hakkında bilgiler paylaşacağız.

Engellilerin Su Faturalarına İndirim

Sitemiz de yer alan haberlerimiz de engelli vatandaşlarımızın hakları konulu haberimiz sitemizin en çok okunan haberlerinden birisi oldu. Söz konusu indirimleri sitemizde yer alan haber başlıklarından okuyabilirsiniz. Bu haberimiz de ise bu indirim konularından gelen talepler üzerine su indirimi konusunu ele alacağız. Engelli bireye su indirimi nasıl olur ? hangi belgeler istenir ? nereye müracaat edilir ? gibi soruların cevapları ise aşağıda yer almaktadır. İşte Engellilerin su faturalarına indirim hakkında detaylar.

İSTANBUL İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (İSKİ)

Bu indirim İstanbul ili içerisinde yaşan engelli vatandaşlarımız için geçerlidir. İndirimden yararlanabilmek için İSKİ sözleşmesi bulunan evlerde mevcut sözleşme kimin olursa olsun fark etmeksizin ev içerisinde yaşayan %40 ve üstü raporlu olan bir engellinin olması durumunda kullanılan suyun ücreti %50 oranında indirim sağlanıyor.

Bu indirimden yararlanabilmek için İSKİ Bölge Müdürlüklerine %40 ve üzeri olan rapor aslı ile müracaat edilmesi yeterlidir, ayrıca internet üzerinden de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

ANKARA İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (ASKİ)

Bu indirim Ankara ili içerisinde yaşan engelli vatandaşlarımız için geçerlidir.İndirimden yararlanabilmek için kişilerin %40 ve üzeri olan sözleşmeli üyeliği olması gerekmektedir. %40 ve üzeri bulunan sözleşmeli üye kişiler ASKİ Bölge Müdürlüklerine başvurularını yapabilirler. Böylelikle %50 oranında indir sağlanmakta.

İZMİR İLİ ENGELLİ SU İNDİRİMİ (İZSU)

Bu indirim İzmir ili içerisinde yaşan engelli vatandaşlarımız için geçerli olup 13 m3 e kadar su kullanımlarında hanede %40 ve engelli raporu olarak yaşayan sözleşmeli vatandaşlarına %50 oranında aylık su faturalarında indirim sağlamaktadır. Yine indirim oranı %50’dir.

BURSA İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (BUSKİ)

Bursa su tarifelerine bakıldığında diğer illerde olduğu gibi %50 su indirimi mevcut olmakla birlikte engel oranı hakkında bilgi verilmemiş. Kanundan gelen şartlara göre %40 ve üzeri vatandaşlara bu indirimi uyguluyor diyebiliriz. Detaylı bilgi için vatandaşların BUSKİ ile irtibata geçmeleri gereklidir.

ANTALYA İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (ASAT)

Antalya’da su için engelli vatandaşlara indirim uygulamaktadır. Ancak ASAT’ dan aldığımız bilgiler doğrultusunda indirim oranı ve şartlarına dair herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Geçmiş yılların bilgilerinde birim fiyatlarına baktığımızda %15 gibi bir indirim uygulandığını görüyoruz.

Başvuru için gerekli evrak listesi ise aşağıda ki gibidir;

 • Engelli kimlik kartı veya engel oranlarının işlenmiş olduğu TC Kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Su aboneliği engelli kişinin adına değil ise abone sahibi ile birlikte ikamet ettiğini gösterir belge ( Nüfus Müdürlüğünden alınmış Yerleşim yeri belgesi).

ADANA İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (ASKİ)

Adana engellilere ve yaşadığı meskene %50 su indirimi sağlamaktadır. Aşağıda başvuru için gerekli olan şartlar yer almaktadır. İletişim Bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 • Müracaat dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Engelli kimlik kartı
 • Anne – baba – kardeş adına indirimden yararlanmak için mahkeme vasi tayini karar örneği
 • Abone numarası
  Not: İndirim sadece 1 mesken aboneliği için geçerlidir.

KONYA İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (KOSKİ)

Konya belediyesi KOSKİ bünyesinde engelli raporu olan engellilere %50 oranında indirim sağlamaktadır. Ancak Konya Belediyesi bu hizmeti verebilmesi için sizden aşağıda ki koşulları yerine getirmenizi talep etmektedir.

İndirimden yararlanan aboneler, her yıl ocak ayı içerisinde KOSKİ’ ye müracaat ederek bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.
Engelli olup ta KOSKİ hizmet birimlerine gelemeyecek durumda olan müşterilerimiz her türlü abonelik işlemlerini ALO185 Çağrı Merkezi veya yetki vereceği kişi aracılığıyla da yaptırabilirler. Abone sözleşmesi yaptırılmak istenilen yerin suyu kesikse aynı gün içinde açılır ve abonelikle ilgili gerekli işlemler yapılarak 3 (üç) iş günü içerisinde abonelik mahallinde, engelli abonemize su ve atık su sözleşmesi imzalatılarak 1 nüshası kendisine verilir.

GAZİANTEP İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (GASKİ)

Gaziantep’te de engellilere 100 m3 e kadar %50 su indirimi avantajından yararlandırtmaktadır. (100 m3 üzeri birim fiyatı değişmektedir)

ŞANLIURFA İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (ŞUŞKİ)

Şanlıurfa’da da %40 ve üzeri engelli olanlar ve herhangi bir kamu kurum ve kuruluşlarından maaş almadığını ve vergi mükellefi olmadığını belgeleyen kişilere ait aboneliklere, ikamet ettikleri ve müstakil sayaç takılı olan, yalnız bir mesken için, kullandıkları su ve atık su bedellerinde, ŞUSKİ Genel Kurulunca belirlenen oranda tenzilat uygulanır.

MERSİN İLİ İÇİN ENGELLİ SU İNDİRİMİ (MESKİ)

Mersin içinde %40 rapor ile %50 su indirimi mevcuttur. MESKİ ile iletişime geçip detayları alabilirsiniz.

Diğer illerimizdeki indirim oranları ise şöyle yer almaktadır.

 • Eskişehir (ESKİ) – %25
 • Denizli (DESKİ) – %50
 • Kocaeli (İSU) – 10M3 kadar %50, 10m3 üzeri %10 indirim uygulanmaktadır.
 • Sakarya (SASKİ) – %50
 • Manisa (MASKİ) – İndirim oranı hakkında bilgi alınamadı.
 • Hatay (HATSU) – %50
 • Kahramanmaraş (MARAŞKASKİ) – 25m3 e kadar %50 indirim uygulanmaktadır.
 • Aydın (AYDINASKİ) – %50
 • Tekirdağ (TESKİ) – %50
 • Muğla (MUSKİ) – %50
 • Ordu (OSKİ) – %50 indirim uygulanmaktadır.

Değerli okurumuz bizim hakkında bir bilgi bulamadığımız için haberimizde bulunmayan  illerden birisinde ikamet etmekte Su faturası indirimden yararlanıyorsanız İliniz ve indirim oranı yorumlara yazarak siz de engelli su faturası indirm hakkında bilgilendirme de bulunabilirsiniz.