Engelli İstihdamı Yapmayana Büyük Ceza Geliyor

Engelli sorumluluğunu yerine getirmeyen işletmeleri büyük cezalar bekliyor. İş Kanunu’nun 30’uncu maddesine göre; aynı il sınırlarında 50 ve üzerinde çalışan istihdam eden özel sektör işletmelerinde, çalışan sayısın yüzde 3’ü engelli olmak zorunda. Fakat bir çok işletme bu yükümlülüğü yerine getirmiyor. Söz konusu işletmelere yükümlülüklerinin başladığı tarihten itibaren aylık 1903 TL (2014 tutarı) ceza kesilecek. Güvenbir Ortak Sağlik Güvenlik Birimi Genel Müdürü Dr. Ali Çolak, eksik engeli çalıştıranlara da ceza verileceğini, bu işletmelere çalıştırmadığı her engeli için 2015’te aylık 2096 TL cezanın gündemde olduğunu söyledi. Çolak,önceki yıllara dair de ceza kesilebileceğini belirterek “SGK’dan hangi dönemde engeli çalıştırildığı,hangi dönemde çalıştırılmadığı net olarak görülecek. Bu durumda cezalar katlanacak” diye konuştu.

ΚÜSÜRATLAR YANΙLTMASΙN

İşletmelerde çalışaсak engelli sayısı konusunda karışıklıklar olduğunu söyleyen Ali Çolak şöyle konuştu: “50 kişilik bir işletmede yüzde 3 hesaplandığında sonuç 1.5 oluyor. Yarım ve yarımdan büyük küsuratla bir sonraki sayıya tamamlanıyоr. Yani bu işletmede en az 2 engelli çalışan olmalı. 140 kişinin çalıştığı bir işletmenin yüzde 3’ü ise 4.2.Yarımdan küçük küsuratlar dikkate alınmaz. Bu işletme en az 4 engelli çalıştırmalı.

SONUÇ İŞ-KURA BİLDİRİLECEK

Ali Çolak,Türkiye İş Kurumu’nun (İşkur)da engelli istihdamında değişikliğe gittiğini bildirdi.Yeni düzenleme ile işverenle engellinin İŞKUR çatısı altında,iş güvenliği uzmanının katılımıyla görüşme yapacağını belirten Çolak, “Mülakata İşkur yetkilisi de katılacak. Mülakat olumsuz sonuçlanırsa bu, İŞKUR’a sebepleriyle bildirilecek. İşletmeler ceza ödemek yerine engelliler için uygun ortam yaratmalı” dedi.

Habertürk

Yazı gezinmesi