1. Anasayfa
  2. Güncel

Emekli olan Engelliler tekrar çalışabilir mi?Yaş şartı aranmaksızın prim ve sene sınırını doldurarak emekli olabilen engelliler yeniden çalışmak isterlerse emekli olduktan sonra yeniden iş hayatına katılabilirler mi? Emekli olan engelliler tekrar çalışabilir mi? detayları haberimiz de…

ENGELLİLER NASIL EMEKLİ OLUR ?


Engelli bireyler haberimiz içerisinde yer alan aşağıdaki 3 koşulu sağlamaları halinde yaş şartı aranmaksızın erken emekli olabililirler.

1- Sigortalı olunan tarihten itibaren belirli bir sürenin geçmesi
2- Sigortalı olduktan sonra belirli bir prim gün sayısını doldurma
3- Emekliliğe hak kazanmak için vergi indirim belgesine sahip olunması

şartlarına sahip olan engelliler, emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olan engellilerin maaşları ise çalışma senesine ve ödene prim gün sayısına göre belirlenmektedir.

Peki, haberimizin esas konusu olan Emekli olduktan sonra engellilerin çalışma konusuna gelecek olursak.

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ENGELLİLER ÇALIŞABİLİR Mİ?

Emekli olan engelli bireylerin yeniden çalışma hayatına dahil olup olmayacağını belirleyen husus engelli bireyin malulen veya yaşlılık emekliğinden hangisi ile emekli olmaya hak kazandıgıdır.
Malulen emekli olan engelli birey kişinin bir daha çalışamayacak kadar fiziksel veya ruhsal kaybı olduğu anlamana gelmektedir, yaşlılık emekliliği ise prim gün sayısını doldurarak emekli olduğunu gösterir.

Hemen sorumuzun yanıtını verelim. Emekli olan engellilerin herhangi bir işte çalışmaları konusunda yasal bir engel bulunmamaktadır. Hatta emekli engelli çalıştıran işyerleri SGK prim ödemelerin emekli olmayan çalışanlarına göre daha avantajlıdır. Emekli olan engelli bireyler emekli olduktan sonra kendilerini yeterli hissediyorlarsa çalışmalarının önünde yasal bir engel bulunmamaktadır.