Corona virüsü hasta ve ölü sayısı her geçen gün artıyor

corona-virusu

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 259’a yükseldi. Vaka sayısında ise bir günde 2 bin 101 artış yaşandı. Ajanslar Ülke genelinde corona virüsüyle enfekle olan hasta sayısının bugün itibarıyla 11 bin 791 olduğunu yazdılar.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Çok nadir olarak bazı durumlarda bu tür virüslerin hayvandan insana geçebileceği söyleniyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Septomlar

Corona virüsü dolaşım sistemindeki hücreleri hedef alıyor.

  • Burun akıntısı
  • Öksürük
  • Boğaz Ağrısı
  • Yüksek Ateş

Bulaşma

Corona virüsünün insanlara geçişinin Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılandan kaynaklandığı düşünülüyor.

Virüsün insanlar arasında yayılması ise öksürük, hapşırma ve el sıkışma yoluyla gerçekleşiyor.

Ağız veya burun yoluyla vücuda giren virüs solunum sistemine yerleşiyor. Daha sonra tüm vücuda yayılıyor.

Ölüm

Ölümlerin büyük bölümü zatürre gibi solunum yolu hastalıklarından gerçekleşiyor.

Yoğun zatürre sonucunda ciğerlere dolan sıvı nefes almayı engelleyerek ölüme yol açabiliyor.

Dolaşım sistemini etkileyen virüs nedeniyle, akciğerlerden kan dolaşımına yeterince oksijen sağlanamadığından çoklu organ yetmezliği de ölüme götürebiliyor.

TÜRKLERİN TAHLİYESİ BAŞLADI

Wuhan’daki Türkleri tahliye etmek üzere bölgeye gönderilen TSK’ya ait Koca Yusuf adlı askeri nakliye uçağı 42 kişiyle Türkiye’ye hareket etti.

Milli Savunma Bakanlığı, “Türk ve dost ülke vatandaşlarını Sağlık Bakanlığı personelinin gözetiminde güvenli şekilde teslim alan uçağımız dönüş için Çin’in Wuhan kentinden havalandı” açıklaması yaptı.

Corona virüsü Türkiye’de haberimizin hazırlandığı saatlere kadar henüz görülmedi fakat sınırlarımızdan çok da uzak sayılmaz. Corona Virüs vakalarının yayınlandığı haritaya göre şimdiye kadar altı vakanın tespit edildiği Almanya, virüsün görüldüğü Türkiye’ye en yakın ülke. Almanya’da yaklaşık 2 milyon Türk yaşıyor.

ÖLÜ VE VAKA SAYISI HIZLA ARTIYOR

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin ana karasında tespit edilen vaka sayısında bir günde 2 bin 101 gibi ciddi bir artış görüldüğünü açıkladı. Çin genelinde corona virüsüyle enfekte olan 11 bin 791 hasta bulunurken, ölü sayısı ise 259’a yükseldi. Çinli yetkililer dün bu sayısının 213 olduğunu duyurmuştu.

YAYILMA HIZI: 

Çin dışında 22 ülkeye yayılan ve 140’tan fazla vaka tespiti yapılan corona virüsü, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da görüldü. Virüsle enfekte olan insanların bir kısmı Çin’e gitmedi ve bu da virüsün insandan insana geçtiğinin bir kanıtı.

Yazı gezinmesi