Connect with us

Güncel

Bayramda verilen ikramiye nedeniyle gelir kriterini aşanların bakım maaşları kesilecek mi?

Yayınlanma

Tarih

Yaşlı bakım maaşından yararlanan emeklilerin, dini bayramlarda verilen bin liralık ikramiye nedeniyle bakım maaşlarının kesileceği iddialarını CHP’li Sezgin Tanrıkulu Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, evde bakım maaşı alan kişilerin, dini bayramlarda ödenecek ikramiye ile aylık gelir kriterini aştığı için evde bakım maaşının kesileceği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Tanrıkulu, “İddialar doğru ise bu durumdan etkilenecek aile ve kişi sayısı kaçtır” diye sordu.

Tanrıkulu’nun yanıtlanmasını istediği sorular şu şekilde:

-Evde bakım maaşı alan aile sayısı kaçtır?
-Evde bakım maaşı alan kişi sayısı kaçtır?
-Evde bakım maaşı alan hastaların cinsiyete göre dağılımı nedir?
-Evde bakım maaşı alan kişilerin; dini bayramlarda ödenecek ikramiye ile aylık gelir kriterini aştığı için evde bakım maaşının kesileceği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise bu durumdan etkilenecek aile ve kişi sayısı kaçtır?

( Haber Kaynak : duvar.com.tr)

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

2018/2 EKPSS tercihleri ne zaman? EKPSS tercih tarihleri belli oldu mu?

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

On binlerce engellinin büyük bir heyecanla beklediği 2018/2 EKPSS tercihlerinin ne yapılacağı konusu merak konusu oldu. Söz konusu tercihler için beklenti içinde olan engelli vatandaşlar, 2018/yılı 2. EKPSS tercih sürecinin ne zaman başlayacağını sorusunu sitemize sorarak öğrenmek istiyor.

2018/2 EKPSS tercihleri ne zaman? EKPSS tercih tarihleri belli oldu mu?

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) tercih işlemlerinin henüz başlamaması, bu kapsamda tercih yapacak adaylar arasında merak uyandırdı. Devlet memuru olarak atanma hayali kuran engelli vatandaşlar, 22 Nisan’da yapılan ve sonuçları 17 Mayıs’ta açıklanan 2018 EKPSS sınavının ardından aylar geçmesine rağmen tercih işlemlerin neden başlamadığını sorguluyor. İşte, konuya dair detaylar…

2018 yılında gerçekleştirilecek engelli memur alımları ile yapılacak EKPSS ve kura başvurularına ilişkin takvim geçtiğimiz ocak ayında belli olmuştu. Bu kapsamda engelli memur adayları 2018’in 1. dönemi için 8-16 Mart tarihleri tercih yapmış ve bu tercihlerin sonucu 4 Nisan 2018 tarihinde açıklanmıştı.

Bu yıl gerçekleştirilecek ikinci engelli memur alımları ile detayları merak eden vatandaşlar, konuya dair tatmin edici bilgi almak istiyor. Devlet Personel Başkanlığı 24 Ocak’ta yayımladığı EKPSS yerleştirme takviminde 2018/2 ile ilgili bir tarih açıklamamıştı. 2018/2 EKPSS yerleştirme takvimi henüz yayınlanmadı. Söz konusu yerleştirme işlemleri için bir açıklama olması halinde sitemizde bunu haberleştirerek okurlarımıza duyuracağız

EKPSS NEDİR?

“Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan “Protokol” hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanan, EKPSS, başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi adımlarından oluşan sınav sistemidir.

Devamı

Güncel

Engelliler üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler kaza yaptıkları takdirde kaskodan da muaf oluyorlar

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

ENGELLİ yakınları üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler kaza yaptıkları takdirde kaskodan da muaf oluyorlar. Yüksek mahkeme, engelli aracını başkası kullanırken kaza yapması halinde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 5 milyonun üzerinde engelli vatandaş bulunuyor. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 7’sini engelliler oluşturuyor. Bunun yüzde 43’ü erkek, yüzde 57’si kadın. Vergi muafiyetlerinden çalışma haklarına, fatura indirimlerinden otomobilde düşük fiyata kadar pek çok hak engelli vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetli sıfır araç alabiliyor. Ayrıca yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar, engelli yakını tarafından kullanılması ve engelli kişinin ortopedik engelli olması şartı ile yurt dışından özel tertibatlı araç getirtebiliyor. Engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullandıklarını sağlık raporu ile belgeleyenlerden engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malul ve engelliler beş yılda bir sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olan ÖTV\’siz sıfır araç alabiliyor.

YARGITAY’DAN KASKO ENGELİ

Engelli vatandaşlara tüm bu haklar tanınırken Tokat’ın Turhal ilçesinde ise milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren ilginç bir gelişme yaşandı. İlçe merkezinde meydana gelen kazada, yüzde 90’ın üzerinde engelli kişiye ait otomobilde büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Hasar bedelini aracı kaskolattığı sigorta şirketinden almak isteyen araç sahibi kaskodan onay alamayınca büyük şok yaşadı.

Şirket, kaza anında aracı otomobil sahibinin değil başka birinin kullandığı gerekçesiyle ödeme yapılamayacağını bildirdi. Turhal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi\’nin kapısını çalan araç sahibi, ÖTV’den muaf olarak satın aldığı araçtaki hasarın karşılanmasını talep etti. Davalı sigorta şirketi avukatı ise aracı başkasının kullandığı gerekçesiyle davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme, bin 500 liralık hasar bedeli ile bin liralık değer kaybı bedelini talep eden davacının haksız olduğuna hükmetti. Davacı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 17. Hukuk Dairesi girdi. Daire, mahkeme kararını onadı. Emsal nitelikteki kararla; bir yakınının üzerine aldığı aracı kullananların kaza yapması halinde kaskodan yararlanamayacakları hüküm altına alınmış oldu.

Haber Kaynak: Hurriyet com tr

Devamı

Güncel

65 yaş aylığının tarihi belli oldu…2022 Maaşları Bayramdan önce ödenecek mi?

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte ‘üç aylık’ olarak da bilinen 65 yaş aylığının tarihi de merak konusu oldu. 2022 sayılı kanun uyarınca, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ( SGK) herhangi bir gelir veya aylık almayan ve bir işte çalışmayan 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, devlet aylık bağlıyor. Peki, 266 liradan 500 liraya çıkartılan 65 yaş aylığı bayramdan önce ödenecek mi?

Emeklilerin bayram ikramiyesi ardından ‘2022 aylığı’ ya da ‘fakirlik maaşı’ olarak da bilinen 65 yaş aylığının tarihi de belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haziran ayında yaptığı konuşmada “65 yaş aylıkları kendilerine üç ayda bir ödenen kardeşlerimiz, eylül ayının başından itibaren bu maaşlarını aylık almaya başlayacaklar.” açıklamasında bulunmuştu.

65 yaş aylığının ödeneceği tarih doğum tarihinin son rakamına göre belirlendi. Buna göre; doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlar ayın 5’inde, 1 ve 6 olanlar ayın 6’sında , 2 ve 7 oyanlar ayın 7 sinde , 3 ve 8 olanlar ayın 8’inde, 4 ve 9 olanlar ise 9’unda 65 aylıklarını alabilecek.

65 YAŞ AYLIĞI ŞARTLARI NELER?

  •  65 yaşını doldurmuş ve muhtaçlık sınırından az geliri olanlar.
  • SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı’ndan geliri olmayan ve aylık almayanlar.
  • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan.
  • Devamlı geliri olmayanlar.
  • 18 yaşından büyük ve vücut fonksiyonlarını yüzde 40 ile yüzde 69 arasında kaybeden özürlü kişiler.
  • Kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar.

KİMLERİN 65 YAŞ AYLIĞI KESİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm geliri veya aylık bağlananların aylıkları kesilir. Kişi başına gelir 483 liranın üzerinde olanların 65 yaş aylıkları da gelirin arttığı aydan itibaren kesilir. Örneğin 900 lira geliri olan ailede, eşlerden biri öldüyse kişi başına gelir 483 liranın üzerine çıkacağı için, bu durumun yazıyla bildirilmesi gerekir.

65 yaş aylığı alırken nafaka bağlananların da aylıkları kesilir.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre, resmi sosyal hizmet kuruluşlarında verilen bakım hizmetinden yararlanıp harçlık ödenenler 65 yaş aylığından yararlanamaz.

Devamı

Öne Çıkanlar