Connect with us

Güncel

2017 Yılı 2022 Engelli Maaşı Miktarları Belli Oldu

2017 yılı için 2022 engelli maaş miktarları belli oldu. Değerli engellilerweb okurları sizlerinde bildiği üzere 2022 maaşı almak için hane geliri asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. Alınacak 2022 engelli maaşı miktarı ise memur aylık katsayısına göre hesaplanır. 2017 yılı için memur aylık katsayıları da açıklandı.

Yayınlanma

Tarih

2017 yılı için 2022 engelli maaş miktarları belli oldu. Değerli engellilerweb okurları sizlerinde bildiği üzere 2022 maaşı almak için hane geliri asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. Alınacak 2022 engelli maaşı miktarı ise memur aylık katsayısına göre hesaplanır. 2017 yılı için memur aylık katsayıları da açıklandı.

Katsayı rakamları göz önüne alındığında 2017 yılı için maaşlar şu şekildedir:


2017 YILI ENGELLİ MAAŞI MİKTARLARI

01/01/2017 – 30/06/2017 Tarihleri arasında

•%40-69 engelli aylığı: 1059,64 TL

•%70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı: 1589,47 TL

•18 yaş altı engelli yakını aylığı: 1059,64 TL

•65 yaş üstü yaşlılık aylığı: 705,62 TL

Not: Aylıklar 3 er aylık dönemlerde ödenir.

2022 sayılı kanunun uygulanmasına ilişkin yayınlanmış yönetmelikte aylıkların neye göre hesaplanacağına ilişkin bölümü aşağıya ekliyorum.


Aylık türlerine göre,

a) Yaşlı aylığı: 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda,

b) Engelli aylığı: 2022 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda,

c) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli aylığı: 2022 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda,

ç) 18 yaş altı engelli yakını aylığı: 2022 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda, ödeme yapılır.

Advertisement
1 Yorum
  • Engelli hakları

Güncel

Engelli memur alımı tercihleri ne zaman yapılacak? 2019 ÖSYM EKPSS tercihleri ne zaman yapılacak

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2 bin 504 engelli memur alımı için tercihlerin başlayacağı tarih hakkında bilgi verdi. Bu gelişmenin ardından aylardır beklenti içinde olan engelli vatandaşlar, tarih araştırmasına hız verdi.

Peki, EKPSS tercihleri ne zaman?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, 2 bin 504 engelli memur alım ilanı için tercihlerin 29 Kasım’da başlayacağını ve 7 Aralık’a kadar devam edeceğini belirtti. İşte, konuya ilişkin merak edilen detaylar…

Selçuk, kurumların talepleri doğrultusunda, ilköğretim düzeyinden 198, ortaöğretim düzeyinden 534, önlisans düzeyinden 773, lisans düzeyinden 999 olmak üzere toplam 2 bin 504 kadroya atama yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirildiğini kaydetti.

TERCİHLER ÖSYM ARACILIĞIYLA YAPILACAK

Tercih kılavuzunun Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına gönderildiğini belirten Selçuk, “Adaylar 2016-EKPSS veya 2018-EKPSS sonuçları ile 2016-Kura veya 2018-Kura kayıtlarına göre tercih işlemlerini www.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecek. Engelli kardeşlerimizi kamuda istihdam ederek, hayatlarını kolaylaştırmaya, umutlarını güçlendirmeye, heyecanlarına ortak olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Devamı

Güncel

2018/2 EKPSS tercihleri ne zaman? EKPSS tercih tarihleri belli oldu mu?

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

On binlerce engellinin büyük bir heyecanla beklediği 2018/2 EKPSS tercihlerinin ne yapılacağı konusu merak konusu oldu. Söz konusu tercihler için beklenti içinde olan engelli vatandaşlar, 2018/yılı 2. EKPSS tercih sürecinin ne zaman başlayacağını sorusunu sitemize sorarak öğrenmek istiyor.

2018/2 EKPSS tercihleri ne zaman? EKPSS tercih tarihleri belli oldu mu?

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) tercih işlemlerinin henüz başlamaması, bu kapsamda tercih yapacak adaylar arasında merak uyandırdı. Devlet memuru olarak atanma hayali kuran engelli vatandaşlar, 22 Nisan’da yapılan ve sonuçları 17 Mayıs’ta açıklanan 2018 EKPSS sınavının ardından aylar geçmesine rağmen tercih işlemlerin neden başlamadığını sorguluyor. İşte, konuya dair detaylar…

2018 yılında gerçekleştirilecek engelli memur alımları ile yapılacak EKPSS ve kura başvurularına ilişkin takvim geçtiğimiz ocak ayında belli olmuştu. Bu kapsamda engelli memur adayları 2018’in 1. dönemi için 8-16 Mart tarihleri tercih yapmış ve bu tercihlerin sonucu 4 Nisan 2018 tarihinde açıklanmıştı.

Bu yıl gerçekleştirilecek ikinci engelli memur alımları ile detayları merak eden vatandaşlar, konuya dair tatmin edici bilgi almak istiyor. Devlet Personel Başkanlığı 24 Ocak’ta yayımladığı EKPSS yerleştirme takviminde 2018/2 ile ilgili bir tarih açıklamamıştı. 2018/2 EKPSS yerleştirme takvimi henüz yayınlanmadı. Söz konusu yerleştirme işlemleri için bir açıklama olması halinde sitemizde bunu haberleştirerek okurlarımıza duyuracağız

EKPSS NEDİR?

“Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan “Protokol” hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanan, EKPSS, başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi adımlarından oluşan sınav sistemidir.

Devamı

Güncel

Engelliler üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler kaza yaptıkları takdirde kaskodan da muaf oluyorlar

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

ENGELLİ yakınları üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler kaza yaptıkları takdirde kaskodan da muaf oluyorlar. Yüksek mahkeme, engelli aracını başkası kullanırken kaza yapması halinde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 5 milyonun üzerinde engelli vatandaş bulunuyor. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 7’sini engelliler oluşturuyor. Bunun yüzde 43’ü erkek, yüzde 57’si kadın. Vergi muafiyetlerinden çalışma haklarına, fatura indirimlerinden otomobilde düşük fiyata kadar pek çok hak engelli vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetli sıfır araç alabiliyor. Ayrıca yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar, engelli yakını tarafından kullanılması ve engelli kişinin ortopedik engelli olması şartı ile yurt dışından özel tertibatlı araç getirtebiliyor. Engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullandıklarını sağlık raporu ile belgeleyenlerden engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malul ve engelliler beş yılda bir sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olan ÖTV\’siz sıfır araç alabiliyor.

YARGITAY’DAN KASKO ENGELİ

Engelli vatandaşlara tüm bu haklar tanınırken Tokat’ın Turhal ilçesinde ise milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren ilginç bir gelişme yaşandı. İlçe merkezinde meydana gelen kazada, yüzde 90’ın üzerinde engelli kişiye ait otomobilde büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Hasar bedelini aracı kaskolattığı sigorta şirketinden almak isteyen araç sahibi kaskodan onay alamayınca büyük şok yaşadı.

Şirket, kaza anında aracı otomobil sahibinin değil başka birinin kullandığı gerekçesiyle ödeme yapılamayacağını bildirdi. Turhal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi\’nin kapısını çalan araç sahibi, ÖTV’den muaf olarak satın aldığı araçtaki hasarın karşılanmasını talep etti. Davalı sigorta şirketi avukatı ise aracı başkasının kullandığı gerekçesiyle davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme, bin 500 liralık hasar bedeli ile bin liralık değer kaybı bedelini talep eden davacının haksız olduğuna hükmetti. Davacı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 17. Hukuk Dairesi girdi. Daire, mahkeme kararını onadı. Emsal nitelikteki kararla; bir yakınının üzerine aldığı aracı kullananların kaza yapması halinde kaskodan yararlanamayacakları hüküm altına alınmış oldu.

Haber Kaynak: Hurriyet com tr

Devamı

Öne Çıkanlar