Connect with us

Güncel

Hasta ve engelli yakınına bakana 1085 lira maaş

Yayınlanma

Tarih

Engelli olduğu için, yaşı veya hastalığı nedeniyle başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenenlere devlet her ay maaş ödüyor. Şartları taşıyan herkes bu maaş için başvurabilir…

Evde hastası ve ağır engelli raporu olan herkes evde bakım parası almak için başvurabilir. Gerekli şartları yerine getirenlere aylık 1085 lira maaş bağlanıyor. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını (beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven inip çıkabilme gibi) gideremeyenlere bakanlar, bakım maaşı alabiliyor.

ŞARTLAR NELER?

Birincisi, maaş alacak olanların, engelli veya yaşlı kişinin akrabası olması; akrabası bulunmaması durumunda da yasal vasisi olması gerekiyor. Yani, evde bakım aylığı, yüzde 50’nin üzerinde engeli olan kişilere bakmayı kabul etmiş akraba ya da vasisine verilen bir ücret. Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ yazması da şart.

GELİR BELİRLEYİCİ

Bakım maaşı için aranan diğer bir kriter ise gelir. Maaş desteğinden yararlanabilmek için, hane içindeki gelirin, asgari ücretin üçte ikisini geçmemesi gerekiyor. Bu da 967 lira. Bir başka ifadeyle engelli aylığı alacaksanız, hanenizin gelirinin 847 lirayı geçmemesi şart. Tüm bu şartları yerine getirenler, aylık, 1085 lira engelli bakım aylığı alabiliyor.

BAŞVURU AİLE BAKANLIĞI’NA

Parkinson, demans, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olanların da sağlık raporunda ağır engelli ibaresi olması halinde yakınlarına bakım aylığı ödeniyor. Evde bakım maaşı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor.

Devamı
Advertisement
Yorum

Güncel

Emekliliği Gelen Engelli Taşeron İşçileri Devlette Çalışabilecek

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Hükümetten kamuda taşeron kadrosunda çalışan engelli bireylere ’emeklilik’, joker personele de kadro müjdesi geldi. Yaklaşık 1 milyon taşeron işçinin kadroya alınması sürecinde hem yaşı hem de prim günü dolanlar emekli olurken engelli bireyler için istisna getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emekliliği gelen engelli taşeron işçilerin devlette çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

2 BİN 500 ATAMA YAPILACAK

Emeklilik işlemlerini gerçekleştirmeyen engelli bireyler kadroya alınarak çalışmaya devam edecek. Buna göre bir ay içinde kamu kurumlarında görev yapmak üzere 2 bin 500 engelli bireyin atamasını gerçekleştirecek. Bu yılın başında yaklaşık 5 bin engelli devlette işbaşı yapmış olacak. Bakan Sarıeroğlu, geçici elemanlara ilişkin takvim konusunda yaşanan sorunun da çözüldüğü müjdesini verdi. Sarıeroğlu, “Doğum yapan, askere gidenlerin yerine kamu kurumlarında geçici olarak görev yapan personellerimiz var. Bunu bu geçici olan kardeşlerimiz için kaldırıyoruz. 4 Aralık’ta çalışmıyor olsa bile kamuya geçişlerini sağlamış olacağız” dedi.

Haber Kaynak: Sabah

Devamı

Güncel

100 bin engelli istihdam edilecek

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Hükümet, engelli vatandaşların da kolay iş sahibi olması için tüm imkanları seferber ediyor. ‘İş koçluğu’ sistemi artık Türkiye’de de uygulanmaya başlıyor.

İş koçları; engelli bireylerin potansiyellerini ortaya çıkaracak, işyeri sahiplerinin engelli bireyi işe almasını sağlayacak, onlarla işe gidecek, işi öğretecek.

1 yılda yaklaşık 100 bin engelli vatandaşın işe yerleştirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: takvim

Devamı

Güncel

EKPSS Tercih Başvuruları Başladı

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

E-KPSS tercih başvurusu ile toplam iki bin 500 kişi, kamu kurumlarına dahil edilecek. ÖSYM üzerinden yapılacak olan E-KPSS tercih başvurusu, lisans, ön lisans, lise ve ortaokul düzeyinde alınacak. Peki, E-KPSS tercih başvurusu AİS üzerinden nasıl yapılır? İşte, ÖSYM E-KPSS tercihleri hakkında detaylı bilgiler.

E-KPSS tercihleri için uzun süredir merakla beklenen süreç başladı. ÖSYM AİS üzerinden yapılacak başvurular ile 2 bin 500 kişinin işe alınacağını duyuran ilgili birimler, kura başvurularının 8-16 Mart tarihlerinde yapılabileceğini açıkladı.

HANGİ DÜZEYDEN KAÇ KİŞİ ALINACAK?

İlkokul/İlköğretim/Ortaokul düzeyinden 329, Ortaöğretim(lise) düzeyinden 540, Önlisans düzeyinden 531, Lisans düzeyinden 1.100 kişi olmak üzere toplam 2 bin 500 kişi istihdam edilecek.

Adaylar, 2016 yılı EKPSS sonuçları ile Kura kayıtlarına göre tercih işlemlerini 8 – 16 Mart 2018 tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının www.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecek.

Bu kapsamda; kamu kurum ve kuruluşlarınca engelli personel alımı amacıyla Devlet Personel Başkanlığına bildirilen kadrolar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Nitelik Kod Kılavuzu, İdari Yargı Kararları ve ilgili mevzuata uygunluk açısından incelenmiş, engelli memur yerleştirmelerine ilişkin Tercih Kılavuzuyla yayımlanmak üzere Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına gönderilmiştir.

Hürriyet

Devamı

Öne Çıkanlar