Connect with us

Güncel

2017 yılı Engelli hakları nelerdir ve engelli hakları genel bilgilendirme

Yayınlanma

Tarih

2017 yılı itibariyle engelli hakları nelerdir ve engelli hakları genel bilgilendirme ile ilgili detaylar haberimizde.

Değerli engelliler.net.tr okurları bildiğiniz üzere engelli hakları yüzde 40 veya üzerinde engelli raporu olanların sahip olduğu bazı haklar vardır. Yaşam içerisinde hayatın bir çok alanında engelli bireyler için bir takım zorluklar ile karşılaşmaktadırlar. Bu zorlukları aşma konusunda devlet tarafından engellilere sağlanan bir takım haklar bulunmaktadır. Engellilerin sahip olduğu bu haklar ile ilgili detaylara haberimiz içerisinden erişebilirsiniz.

ENGELLİ HAKLARI NELERDİR

Engelli bireylere kariyer, ulaşım, sağlık gibi bir çok farklı alanda çeşitli haklar tanınmıştır. Bu hakları genel olarak sıralarsak…

ENGELLİ KADROSU VE İŞ İMKANI
Sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak durumda olan engellilerin bu mağduriyetlerini gidermek için yasalar ile korunma altına alınmış en önemli hak engelli kadrosudur. Bu tanınan hak ile
engellilere iş olanağı sağlanmakta ve engelli bireyler çalışma hayatına katılabilmektedirler.

ENGELLİ ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKI

ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı da engelli bireylere tanınan haklardan birisidir. Engelli bireyler bu hak aracılığıyla toplu taşımadan ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar.

FATURA İNDİRİMLERİ

Bir çok belediye engellilere su, elektrik, dogalgaz gibi giderlerde indirimler sağlamaktadır. Bu indirimler genel bir indirim değildir ve belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Yaşadığınız bölgede bu haklardan faydalanıp faydalanamayacagınızı ögrenmek için baglı bulunduğunuz belediyeden bilgi alabilirsiniz.

ÖTV İNDİRİMİ VE ARAÇ ALIMI

Sıfır araç alımında uygulanan ÖTV yüksek bir maliyettedir. Engellilerin ulaşımlarını sağlayabilmeleri için bu vergi alınmaz. ÖTV muafiyeti hakkını sağlayan engelliler yeni sıfır araç alımında ÖTV ödemezler.

2017 yılı itibariyle engellilere sağlanan bir takım haklar yukarıdakiler ile sınırlı değildir. Diğer haklar ile ilgili bilgilere de haberlerimiz ile ögrenebilecekseniz…

Devamı
Advertisement
Yorum

Güncel

Emekliliği Gelen Engelli Taşeron İşçileri Devlette Çalışabilecek

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Hükümetten kamuda taşeron kadrosunda çalışan engelli bireylere ’emeklilik’, joker personele de kadro müjdesi geldi. Yaklaşık 1 milyon taşeron işçinin kadroya alınması sürecinde hem yaşı hem de prim günü dolanlar emekli olurken engelli bireyler için istisna getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emekliliği gelen engelli taşeron işçilerin devlette çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

2 BİN 500 ATAMA YAPILACAK

Emeklilik işlemlerini gerçekleştirmeyen engelli bireyler kadroya alınarak çalışmaya devam edecek. Buna göre bir ay içinde kamu kurumlarında görev yapmak üzere 2 bin 500 engelli bireyin atamasını gerçekleştirecek. Bu yılın başında yaklaşık 5 bin engelli devlette işbaşı yapmış olacak. Bakan Sarıeroğlu, geçici elemanlara ilişkin takvim konusunda yaşanan sorunun da çözüldüğü müjdesini verdi. Sarıeroğlu, “Doğum yapan, askere gidenlerin yerine kamu kurumlarında geçici olarak görev yapan personellerimiz var. Bunu bu geçici olan kardeşlerimiz için kaldırıyoruz. 4 Aralık’ta çalışmıyor olsa bile kamuya geçişlerini sağlamış olacağız” dedi.

Haber Kaynak: Sabah

Devamı

Güncel

100 bin engelli istihdam edilecek

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Hükümet, engelli vatandaşların da kolay iş sahibi olması için tüm imkanları seferber ediyor. ‘İş koçluğu’ sistemi artık Türkiye’de de uygulanmaya başlıyor.

İş koçları; engelli bireylerin potansiyellerini ortaya çıkaracak, işyeri sahiplerinin engelli bireyi işe almasını sağlayacak, onlarla işe gidecek, işi öğretecek.

1 yılda yaklaşık 100 bin engelli vatandaşın işe yerleştirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: takvim

Devamı

Güncel

EKPSS Tercih Başvuruları Başladı

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

E-KPSS tercih başvurusu ile toplam iki bin 500 kişi, kamu kurumlarına dahil edilecek. ÖSYM üzerinden yapılacak olan E-KPSS tercih başvurusu, lisans, ön lisans, lise ve ortaokul düzeyinde alınacak. Peki, E-KPSS tercih başvurusu AİS üzerinden nasıl yapılır? İşte, ÖSYM E-KPSS tercihleri hakkında detaylı bilgiler.

E-KPSS tercihleri için uzun süredir merakla beklenen süreç başladı. ÖSYM AİS üzerinden yapılacak başvurular ile 2 bin 500 kişinin işe alınacağını duyuran ilgili birimler, kura başvurularının 8-16 Mart tarihlerinde yapılabileceğini açıkladı.

HANGİ DÜZEYDEN KAÇ KİŞİ ALINACAK?

İlkokul/İlköğretim/Ortaokul düzeyinden 329, Ortaöğretim(lise) düzeyinden 540, Önlisans düzeyinden 531, Lisans düzeyinden 1.100 kişi olmak üzere toplam 2 bin 500 kişi istihdam edilecek.

Adaylar, 2016 yılı EKPSS sonuçları ile Kura kayıtlarına göre tercih işlemlerini 8 – 16 Mart 2018 tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının www.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecek.

Bu kapsamda; kamu kurum ve kuruluşlarınca engelli personel alımı amacıyla Devlet Personel Başkanlığına bildirilen kadrolar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Nitelik Kod Kılavuzu, İdari Yargı Kararları ve ilgili mevzuata uygunluk açısından incelenmiş, engelli memur yerleştirmelerine ilişkin Tercih Kılavuzuyla yayımlanmak üzere Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına gönderilmiştir.

Hürriyet

Devamı

Öne Çıkanlar